Článek „Zadní rýma a její léčba“
Mnoho let se zabývám problematikou opakujících se respiračních onemocnění. Přišel jsem na to, že hlavní příčinou je zadní rýma. Pokud se ji naučíte zavčas identifikovat a následně oslabit, zbavíte se jejích nepříjemných následků. A já vám povím, jak na to! Bez obalu.
Zadní rýma
O zadní rýmě jsem již psal ve svých předchozích článcích (Zadní rýma jako hlavní původce běžných onemocnění (1.díl), Zadní rýma | Příčina respiračních onemocnění (2.díl). Zde se můžete dozvědět, jak jsem došel k postupně k závěru, že příčinou respiračního onemocnění je zadní rýma. V tomto článku se již teorií nebudu tolik zabývat. Namísto toho Vám nabídnu postup, jak se můžete zadní rýmy zbavit – bez použití chemických preparátů a za pár korun. Všiml jsem si, že blogeři či rádoby léčitelé si za podobné rady nechají zaplatit. Lidé jsou různí.
Léčba proti proudu
Pokud jednotlivé kroky tohoto funkčního postupu léčby zadní rýmy vyzkoušíte a popřípadě upravíte podle svých potřeb – ušetříte nejen své peníze, čas strávený v nemoci, ale také své tělo. Necháte jej, aby dělalo to, co velmi dobře umí – aby se s respiračním onemocněním vypořádalo samo.
Pilulky jste polykali mnoho let, chemie potlačovala schopnost autoimunity po celou dobu. To se nemusí týkat všech, ale věřím tomu, že většiny z Vás. Vytvořili jste si silný návyk, se kterým se musíte sami poprat. Proto buďte trpěliví, dejte tělu prostor, aby se z těch minulých let strávený s pilulkami otřepalo. Vaše tělo se probere ze zimního spánku a autoimunita znovu nabere na síle. Již nebudete muset řešit následky, ukončíte to již na začátku. Pojďme na to!
Identifikace začátku běžného respiračního onemocnění
Je velmi důležité, abyste se postupně naučili identifikovat začátek běžného respiračního onemocnění. Čím dříve počátek rozpoznáte, tím větší máte šanci, že se vyhnete následkům – tedy zvýšeným teplotám až horečkám, zánětům různého typu (krk, průdušky), kašli, apod.
Hlavní příznaky počátku:
- bolest hlavy/zad/dezorientace/psychická nevyrovnanost – hůře identifikovatelné
- nadměrné kýchání
- povlak na jazyku
- škrábání v krku
- zadní rýma
Snažte se naslouchat svému tělu. Často se stává, že se lidem začátek respiračních onemocnění opakuje ve velmi podobném sledu příznaků, které jsou například uvedeny nahoře. Jedna osoba je má jiné než druhá. Ale když se zaměříte na ty své, můžete časem vysledovat, jeden z příznaků Vašeho začátku nachlazení (BRO). Časem budete schopni identifikovat úplný začátek – a to bude Vaše výhoda. Zarazíte to včas. Pokud to nechcete nijak sledovat, nemusíte. Pak se jen snažte pročistit se se preventivně. Když začnete pozdě, možná už se následkům nevyhnete.
Prevence (zadní rýma)
Možná příznaky zadní rýmy nechcete sledovat nebo chcete rýmě předcházet. Pak příznaky „neřešte“. Použijte funkční postup preventivně, tj. dopředu. Není nic proti tomu, když se pročistíte.
Zvolte do které skupiny typů lidí patříte? (2 skupiny)
Lidi bych obecně rozdělil na náchylnější a méně náchylné na zadní rýmu.
1) Náchylní
Já patřím do skupiny více náchylnějších s občasnými problémy zánětu středního ucha, pro které doporučuji – 3-fázový postup (C) nebo multi-postup (D). Někdo z Vás neví, do které skupiny patříte. Nevadí. Můžete začít jednou z fází (A, B) a pokud Vám to nebude stačit, přidejte jednoduše další fázi. Časem sami poznáte, co Vám pomáhá a co ne. Přečtěte si také upozornění níže.
2) Méně náchylní
Pokud jste více odolní a chcete se zadní rýmy dle našeho postupu zbavit, můžete k tomu využít pouze 1 fázi postupu – např. nosní sprchu. Sami musíte vyzkoušet, co Vám stačí a co ne. Nelze paušálně všem doporučit 3-fázový postup. Chvilku potrvá, než zjistíte, co Vám vyhovuje, ale pokud to vyzkoušíte, uvidíte výsledky velmi rychle.
Funkční postup léčby zadní rýmy – 3 kroky
V úvodu jsem psal o identifikaci počátku respiračního nachlazení, která může pomoci se včasnou léčbou. Mezi nejvýraznější příznaky patří lehké škrábání v krku nebo povlak na jazyku a zadní rýma. Jeden z těchto 3 příznaků by si měl být schopen všimnout každý. Příznak by Vás měl dostatečně upozornit na to, že se něco děje. V tu chvíli byste měli přejít k léčbě samotné.
A) 1-fázový postup
Zvolte Nosní sprchu nebo Physiomer (mořská voda), Sterimar nebo inhalaci. Více se dozvíte níže. Považuji za super prevenci, ideální při očekávané a probíhající rychlo změně počasí – přicházející jaro/podzim.
B) 2-fázový postup (kombinace)
Zvolte Physiomer v kombinaci s nosní sprchou / inhalací.
C) 3-fázový postup (s inhalací)
Zvolte kombinaci Physiomeru/Sterimaru + inhalace + nosní sprchy. Počáteční investice do inhalátoru je vyšší, stále je ale výrazně levnější, než kupovat všechny pilule, jak jste kupovali doposud. Navíc konečně necháte nastartovat Vaši imunitu, aby nabrala na síle. Pilulkami ji likvidujete.
D) Multi-postup (zánět středního ucha)
3-fázový postup + léčba netřeskem. Pro ty, co mají problémy se záněty středního ucha. Nikdy bych nevěřil, jak může být tak nenáročná bylinka, jako je netřesk účinná na léčbu zánětu středního ucha. Použití netřešku je samozřejmě možné bez jakýchkoliv ostatních metod. Tzn. když Vás bude zlobit střední ucho, použijte netřesk – může vám pomoci. Článek – Zánět středního ucha – jak jej léčit u děti i dospělých >>.
Jednotlivé fáze:
1) Nosní sprcha
Od naší kamarádky Lenky jsem jednou dostal perfektní tip na nosní sprchu – v českých končinách tomu také říkáme „konvička“. Žila delší dobu v Německu, kde studovala. Nevím, zda dostala od někoho tip, a nebo na to přišla sama. Doporučila mi nosní sprchu (zn. EMCUR, Nasendusche), abych si ji koupil v německé drogerii DM. Měli jsme tam cestu. Nakoupil jsem ji i s tabletami od Emcuru. Byly docela drahé, tak jsem postupem času tyto tablety nahradil mořskou vodou (mořskou solí rozpuštěnou ve vodě). Doteď nosní sprchu používám v kombinaci s Physiomerem. Důležitý je druh soli a její množství, které rozpustíte ve vodě. Zatím nejlepší sůl, kterou mám roky odzkoušenou, je himalájská sůl. Do 250 ml vody dávám 1 polévkovou lžíci himalájské soli, kterou je nutné dobře rozmíchat.
Raději jsem zkontroloval dostupnost nosní sprchy v německé DM. Zjistil jsem, že konvičku prodávají pod jinou značkou – ideální, pokud hledáte, zadejte „Nasendusche“. Najdete aktuální nosní sprchu. Vylepšili ji tím, že ji můžete postavit, aniž byste museli mít podstavec. Pěkná práce. Vím, že ji prodává i vincentka. Nezapomeňte na to, že si nemusíte kupovat tablety, ale můžete si namíchat obsah sami. Ušetříte tím nemalé peníze.
Našel jsem také nějaké video, kde je vidět docela pěkně aplikace – použití nosní sprchy (konvičky). Nedoporučuji žádnou značku konkrétně – volba je na vás. Nezalekněte se tohoto videa. Za ten efekt, který Vám použití nosný sprchy dá, to stojí. Mějte u ruky nějaké kapesníky, ať se můžete po aplikaci vysmrkat a utřít.
Znám také lidi, kteří namísto vody se solí používají preventivně jen vodu. Údajně jim to pomáhá roky jako prevence proti všem nemocím a alergiím. Nemám vyzkoušeno, ale vy můžete vyzkoušet čemu sami budete chtít uvěřit, čemu jste otevřeni 🙂
UPOZORNĚNÍ: Také existuje ale skupina lidí, kterým se po používání nosní sprchy (konvičky) usazuje voda v uších (často v nich pak praská). Pokud zjistíte, že patříte do této skupiny, přestaňte konvičku používat. Doporučuji pak např. používání 2-fázového postupu – mořská sůl Physiomer/Sterimar s inhalací.
2) Physiomer / Sterimar
Jediné 2 přípravky mořské vody na našem trhu (dle mého názoru), o kterých bych mohl říci, že se alespoň trochu přibližuje vyššímu účinku v dlouhodobějším měřítku. Jedná se o (hypoalergenní) mořskou vodu (100%), tzn. že pomáhá i alergikům. Je trochu dražší, když se jej ale naučíte dobře používat, může Vám vydržet i delší dobu. Je možné zakoupit i variantu pro nejmenší děti „Physiomer baby“ / „Sterimar baby„. Pro starší děti nad 3 roky klidně doporučuji klasický Physiomer. Mám odzkoušené, že na rozdíl od některých přípravků není návykový.
Tipy pro Physiomer
Klidně jej používejte vícekrát denně (někdy je 2-3x denně málo). Důležitá je především noc. Během dne si tělo umí poradit se zadní rýmou. Ve chvíli, kdy ležíte a jste v klidu (v noci), začne zadní rýma pracovat – dělat „paseku“. Pokud si před spaním dáte Physiomer – trochu na to cesty připravíte. Stává se mi také, že v průběhu noci vstanu a prostříknu dodatečně (někdy i 2x). Cesty se uklidní a vy můžete v klidu spát. Omezíte tak sílu zadní rýmy a její následky.
Po použití vždy sundám vrchní část – aplikátor (viz foto), profouknu ústy – aby v něm nezůstávala voda se solí (náchylnost k ucpání se). Tím dle mého výrazně prodloužím životnost Physiomeru. Navíc když necháte aplikátor nasazený, stává se, že tlak v nádobce odchází. Pak máte sice ve Physiomeru uvnitř náplň, tlak je ale pryč – nic z něj již nezískáte. Takto můžete léčbu přerušit a použít třeba i za půl roku.
U Sterimaru tyto problémy řešit nemusíte, je ale trochu dražší.
3) Inhalace prostřednictvím inhalátoru
Inhalaci začínám narozdíl od minulých let / měsíců přidávat větší váhu. Nezpůsobuje žádné vedlejší účinky a navíc pomáhá všem. Mám vyzkoušené jak na sobě, na manželce, tak i na dětech. Použijte v případě, kdy ani jedna z předchozích fází nepomáhá a to ani v kombinaci a nebo v případě, kdy vám konvička (nosní sprcha) způsobuje usazování vody v uších.
Doporučuji vyzkoušet kompresorový inhalátor Omron – moc nedůvěřuji novinkám, které se objevily na trhu (ultrazvukový). I dle Heureka jsou s ním lidé velmi spokojeni. Mám jej sám vyzkoušený na celé rodině včetně našich dětí a jsme s výsledky skutečně spokojeni – máme jej 3 roky. Díky jeho účinkům nemají naše děti žádné následky zadní rýmy. Jsme bez teplot, bez zánětů v krku, apod. V podstatě lze říci, že nejsou nemocní. Nemoc začíná a končí rýmou, dál už nepokračuje.
Těm nejmenším dětem je dobré přidržet malou masku (která je v příslušenství také) na pusince a hrát si při tom s nějakou oblíbenou hračkou. Odvést pozornost jinam. Starší děti už po několikátém použití ví, že inhalátor funguje. Takže není nutné je nijak přesvědčovat. Naše dcera má na uších nasazená sluchátka a kouká při inhalování na pohádky. Pozor, nedávejte sluchátka moc nahlas. Inhalaci je možné dělat také příjemným způsobem.
Postup – zadní rýma a její léčba
Pro inhalaci nepoužíváme opět žádné preparáty. Vincentka je slabá. Namícháme znovu himalájskou sůl. Jak jsem již uvedl u nosní sprchy – máme vyzkoušenou tuto sůl a je nejlepší. Do 20 ml vody dáte špetku soli na kávové lžičce – viz galerie obrázků níže pro lepší představu. Dobře rozmíchejte!
Časem sami poznáte, co je pro děti nebo pro vás moc a co je hodně. Někdy větší množství soli pálí nosík. Před inhalací také můžete nosík namazat – sám někdy si nos namažu. Když dáte málo soli do roztoku – inhalace nepomáhá. Mám vyzkoušeno, že by se při inhalaci měla odpařovat viditelná mlha od úst inhalujícího.
Pro nejmenší stačí mít puštěné cca 5 min, ale uvidíte, co Vám prcek dovolí. Starší děti při puštěné pohádce vydrží a jakmile zjistí účinek – klidně vydrží po celý interval (1 nádržku). Doporučuji 2 intervaly. V balení inhalátoru máte nádobku, kterou naplníte po max. To vydrží cirka 15 min. Tuto jednu nádobku inhalujete pouze ústy. Pak znovu naplníte po max. a inhalujete pouze nosem. Tím zajistíte inhalaci jak do horních, tak dolních cest dýchacích.
U nejmenších to nezajistíte, ale těm starším již můžete vysvětlit, že mají dýchat jen pusinkou a nebo jen nosem. To samé dělám sám na sobě, ideální i pro dospělé. Když máte málo času – ideální před spaním. Když si čas uděláte 2-3 denně (2x 15 min za sebou – ústa/nos).
Kdy je nutné zpozornit (jaro/podzim)
Zejména při první oblevě na jaře a při příchodu chladnějšího a vlhčího počasí po létě. V posledních letech dochází k výrazným změnám teplot a vlhkosti. Náš organismus se neumí tak rychle přizpůsobit. Stejně jako tomu bylo letos v 7. týdnu 2019. Z mrazu přejdeme narychlo do teplot patřících spíše do jarních hodnot. Podobná rychlá změna přišla také po letošním létě, kdy z vysokých teplot a suchých dnů přeskočíme do o 15°C chladnějších a zejména vlhčích dnů. Každý rok to samé. Počítejte s tím a myslete na to. Sledujte příznaky. Věnujte se prevenci. Přijde bolest hlavy, citlivější uši, únava, nechutenství cokoliv dělat, zacpané uši. Jakmile toto zpozorujete – měli byste co nejdříve jednat.
Zahrádkáři vidí zejména podzimní změnu na svých okurkách a cuketách. Proč si myslíte, že na nich začne z ničeho nic vznikat plíseň? To samé si představuji, že se děje v našich útrobách, a to zapříčiní vznik zadní rýmy.
Pozor na přesušení sliznic (nuance léčby)
Stává se mi to velmi výjimečně, ale stalo se, že se mi nachlazení jednou a nebo dokonce dvakrát za sebou vrátilo. Pak je třeba dát pozor na přesušení sliznic. Často tomu dochází při přechodu z léta na podzim a z jara na léto. Opakujete postup 3-fázový nebo Multi-postup a ono se nic neděje. Zadní rýma Vám stále stéká do krku a Vy opakovaně zadní rýmu odkašláváte. Zjistil jsem, že je lepší v těchto případech léčbu se solí úplně zastavit, abyste nadále nevysušovali sliznice. Tím se sliznice znovu obnoví, přestane být vysušená a tělo se samo dohojí. Ideální je tomu předcházet. Tj, pokud jste začali léčbu a zadní rýmu vyléčili, snažte se dodržet minimálně 14 dní v „klidném režimu“. Tzn. snažte se nechat vaši hlavu v teple – zadní rýma často přijde od prochlazení uší. Nechoďte do vody, aby voda nenatekla do uší. Nejezděte na kole a když už musíte – chraňte uši. Nevystavujte své tělo velkým změnám. Jakmile překonáte „klidný režim“, můžete postupně zase tělo vystavovat nepohodlnosti, to už ale bude plné sil – samozřejmě s ohledem na Váš věk. Čím starší jste, tím můžete klidnější režim prodlužovat – přizpůsobujte se.
Něco na přesušení sliznic
Do himalájské soli s vodou přimíchávám např. 2 kapky z čerstvého citrónu a někdy i kapku olivového oleje. Citrón má dezinfekční účinky a navíc je mastný. Přidání těchto dodatečných surovin pomáhá na přesušení sliznic při inhalaci.
Poznámky/Upozornění článku – zadní rýma a její léčba
- Chcete vyzkoušet 1-fázový postup léčby, přitom místo nosní sprchy zvolíte Physiomer/Sterimar. Ano, proč určitě. Zejména pokud trpíte na vodu v uších / praskání v uších.
- Místo Physiomeru / Sterimaru najdete efektivní léčbu jinou mořskou vodou. Ano, proč ne. Na celou moji rodinu účinně působí Physiomer / Sterimar, ale to neznamená, že jiná značka není stejně účinná.
- Tento článek nevznikl za podpory žádné společnosti, která by prodávala či vyráběla jakýkoliv produkt či zařízení, o kterých se zmiňuji v tomto článku. Produkty či přístroje doporučuji jen na základě vlastní dobré zkušenosti. Vyzkoušel jsem mnoho jiných značek, avšak bez toho, aniž by se účinností, kterou potřebuji, přibližovaly.
Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát