Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní

vývoj experimentu sprchování

Tento vývoj experimentu sprchování je součástí příspěvku „Kontrastní sprcha“. Publikuji jako soukromé, aby bylo možné prostřednictvím odkazu uvedeného v příspěvku „Kontrastní sprcha“ prohlédnout si alespoň část mého vývoje. Nemá smysl tento vývoj publikovat na úvodní stránce. Pro jednoduchost a přehlednost je výše uvedený článek hlavním zdrojem informací – tyto upgrade považuji za méně důležité. Uvádím je pouze pro zajímavost či zvědavost čtenářů.


Vývoj experimentu sprchování | Kontrastní sprcha*

     Již v mých předešlých příspěvcích o sprše jsem se zmínil o experimentování se sprchou, která má skvělé účinky nejen na mé tělo, ale jsem si jist, že i na širokou veřejnost. Od doby publikace předešlých článků jsem ve zkoumání kontrastní sprchy pokračoval a jednotlivé upgrade jsem publikoval. Níže uvádím postupy, které předcházely tomu konečnému, který je publikován v příspěvku „Kontrastní sprcha“. 


Upgrade z praxe 14.10.2018

     Po x-letech používání střídavé (kontrastní sprchy) Vám mohu s jistotou říci, že střídání vody teplot při sprchování má výrazně příznivý vliv na organismus. Stále si dávám střídavou sprchu, není to pravidelně každý den. Myslím si, že každý si může najít pro sebe vhodný postup. Když trávíte čas venku a otužujete se – nemusíte ten den dávat střídavou sprchu. Časem jsem si všiml, že je pro mne nejpříjemnější dávat si střídavou sprchu po větší fyzické námaze. Třeba si jdu zaběhat 10 km a pak si dám sprchu. Ideální po aktivním sportu – po fotbale, hokeji, apod. Nebo stačí i pobyt na zahradě – když zryjete část zahrady, pořežete strom, půjdete se proběhnout se psem – ale na delší procházku (10 minut kolem paneláku nepočítám), apod. 

     Myslím si, že jsem přišel na to, proč otužováním předcházíme respiračním onemocněním. Zaměřím se pouze na rýmu a respirační onemocnění. Střídavou (kontrastní) sprchou měníme opakovaně za sebou teplotu průdušek a horních/dolních cest dýchacích. Tím se vylučují hleny pryč z těla. Často slýcháme zejména muže, jak si odplyváváním a různým chrčením odkašlávají hleny pryč z těla. U mne při aplikaci střídavé sprchy dochází také k nadměrnému vylučování/čištění hlenu z dýchacích cest. Když hleny v horních cestách nezůstanou, jsou cesty průchozí a snižuje se tím riziko vzniku zánětu. Čím častěji to děláte, tím jste odolnější. 

    Obecně řečeno – nemusíte si dávat sprchu, když celý den trávíte venku. Když nejste pohodlní a dáváte přednost pohybu před sezením u TV. Když se často vyskytujete na místech, kde se setkává Vaše tělo se studeným a teplým vzduchem. Když dochází k tomu, že se tělo musí učit bránit. Pohodlnost nás zabijí a vytváří nám mnoho problémů. Tělo bylo miliony let zvyklé být venku na vzduchu. Nevytvářejte si doma dokonalé podmínky s 22°c v každé místnosti a na podlaze zejména. Mít ideálně zateplený dům také není nic pro Vaše zdraví. Sice ušetříte na nákladech za topení, zdraví ale nepomůžete. Moje doporučení – nechte si některé nepohodlí. Choďte ven! Otužujte se! Sportujte nebo se hýbejte dle Vašeho věku a možností. 


Uprgade z praxe 20.11.2015


Postup (experiment):

Poté, co se umyjete, nastoupí na řadu otužování:
– 1 min teplejší vody a na to 30 vteřin studenější vody (začínejte vodou tak teplou, aby Vám to bylo co nepříjemnější)
– při každé další změně ubírejte na teplotě a opět 1 min teplejší vody a 30 vteřin studenější
– opakujte cyklus cirka 3-4x a zakončete jen studenou vodou (na max.)


Po 1 měsíci

      Po 1 měsíci mohu říci, že jsem se postupně dostal až na vodu max. studenou. Faktem je, že čím více jdu proti své pohodlnosti, tím více zvláštních návalů radosti, resp. optimismu  mi to na konci sprchování přináší. Začíná se z toho stávat jakási pozitivní „droga“.

     Ohledně délky intervalu si nedokážu představit, alespoň ne v tuto chvíli, že bych ve sprše trávil více času, jak je uvedeno ve studii – tedy v intervalech 2-3min teplejší + 1 min studenější.

Takto mi to zatím vyhovuje a cítím se velmi dobře – je potřeba si to nastavit také podle svého uvážení. 


Uprgade z praxe 10.12.2015


      Překvapuje mě jedno, že i po tak dlouhé době, jsem si psychicky nezvykl na max. studenou vodu. Vždy se u mě jedná o zbavení se své pohodlnosti. Myslel jsem, že po 1 měsíci se stane sprchování studenou vodou zvykem. Toto zatím nemohu potvrdit a jsem zvědavý, co mi napoví čas. Tělo se již studené vodě tolik nebrání, již tolik neposkakuji 🙂 Ale notnou dávku přemáhání na sobě pozoruji. Možná, že to tak zůstane navždy. V tuto chvíli platí, že pokud něco chci, musím tomu něco obětovat. Musím se stále hlídat, obzvláště v těchto studenějších dnech, abych ze sprchy neodešel bez otužování. Přeci jenom zvyk, který trvá několik let, je hluboce zaryt do podvědomí.


Pocity z kontrastní sprchy

     Odhaduji, že jsem rok bez nemoci a cítím se dobře. Ale jak jsem již psal, nemohu to přisuzovat pouze studené sprše (resp. kontrastní sprše). Spíše jsem upravil více špatných návyků v dobré. Co mohu s naprostou jistotou přisoudit kontrastní sprše je fakt, že se po ní cítím úžasně a dobře naladěn. 


* Tento příspěvek – vývoj experimentu sprchování je jakýsi můj deník toho, jak to celé probíhalo. O střídavé sprše, resp. kontrastní jsem neměl ani tušení. Sám jsem se k ní přirozeně vyvinul a nejedná se o žádnou kopii již vymyšleného procesu regenerace či načerpání optimismu. Na mnoho věcí si přijdeme v životě sami a nemusíme to nikde číst. Vývoj experimentu sprchování je takový malý důkaz, jak jsem šel krůček po krůčku k cíli. Až při několikátém upgradu jsem teprve pro podporu mého článku SEO přišel na to, že kontrastní sprcha existuje. Což by mohlo být zklamání, ale není. Mám to celé ověřené na sobě a jsem si jist, že kontrastní sprcha má velmi pozitivní účinky.


Mohlo by vás také zajímat

Rýma a její hlavní příčina
Co na afty?
Hluboký spánek | Jak jej můžete docílit | Tipy pro změnu
Jak vytáhnout klíště
Dobrý spánek | Cesta ke zdraví | Uvědomit a změnit špatný zvyk
Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda | Zdravé zuby – ověřeno Rady ze života 
Běh pro začátečníky | 5 tipů pro každého | Sport 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] metoda  Zánět středního ucha | Jak jej léčit u dětí i dospělých? | Pomozte ostatním  Vývoj experimentu sprchování | Střídání teplé a studené sprchy – kontrastní  Kontrastní sprcha | Přínos pro tělo i psychiku | 3.díl  Ucpaná slinná žláza | Kamínek […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x