Trochu jsem uvažoval nad tím, proč je pouze teplá sprcha nejčastěji využívanou očistou. Došel jsem k názoru, že se jedná o nabytou zkušenost nejen předchozích generací, ale také námi samotnými. Toto nepsané pravidlo zakotvilo v našich zvycích. Lidé totiž zjistili, že při vyšší teplotě je vyšší úspěšnost zbavení se nečistot, a to téměř ve všech oblastech, kde je potřeba něco vyčistit vodou. Úspěch zvyšuje také použití nějakého přípravku, který uvolňuje nečistoty. Toto se přeneslo do mnoha profesí, kde se používá voda s vyšší teplotou. Například v gastronomii to bez teplé vody nejde. To samé platí pro praní prádla. Pokud chcete odstranit doslova „zažranou“ špínu mezi kachličkami, zvolíte raději studenou vodu nebo vodní páru? Opět zvítězí vyšší teplota. Zdá se, že vše mluví pro teplejší vodu. Proto tento holý fakt lidé v minulosti a v přítomnosti přenesli do oblasti umývání lidského těla. Je to ale správně? Je vhodnější teplá sprcha (pouze) při umytí lidského těla, protože ze zkušenosti v jiných oblastech máme dostatek důkazů o tom, že to má větší účinnost? Ne, není to správné řešení. Má to totiž jeden háček……
Teplá sprcha | Může to být špatný (zlo)zvyk? | Jeden háček a paradox
Je nutné si uvědomit paradox, s jehož podobou se setkáváme i v mnoha jiných oblastech, nejen při umývání našich těl. Když pomůžete jedné věci (odstraníte špínu), nemusí to automaticky znamenat, že pomůžete i druhé (tělu). Při odstranění nečistot z těla za pomocí pouze teplé vody (někdy horké), vzniká v mnoha případech vedlejší účinek v podobě neblahých účinků na kůži, vlasy, žíly, cévy, otužilost, regeneraci všeobecně, regeneraci po výkonu, imunitu (tedy zdraví).
Ta zkušenost lidí, kterou jsme, dle mého, převzali z profesí či z běžného života (při umývání (omývání) věcí), má jeden podstatný rozdíl. Když umýváte / omýváte věci, nejedná se o živý organismus (kůži, apod.). Vyšší teplota většinou nemusí věci ublížit – neživému organismu, ale živému může přitížit – to je holý fakt. Nejde jen o tento vedlejší účinek po užití pouze teplé či horké vody, jde také o ušlý účinek. Pokud bychom použili i studenou vodu, může to našim tělům přinést něco navíc. To je ale často lidmi opomíjeno – díky pohodlnosti, která v nás převládá.
Důkaz: Sauna
Víte, co zažívá Vaše kůže při vystavení vyšší teplotám bez zchlazení? Víte proč by se měl po sauně každý zchladit studenou až ledovou vodou? Myslím, že to má určité důvody – není to jen proto, abychom si „plácali“ po ramenou. Je tomu tak již stovky let. Nevím jaké všechny blahodárné účinky má teplá sauna a následná studená sprcha. Nebudu je zde jmenovat, ale je jasné, že je stovky let zkušeností hovoří jasně. Kdyby užití sauny nemělo pozitivní vliv na organismus, nebyla by tak vyhledávaná. Když se budete jen pařit v sauně bez ochlazení těla a budete to dělat pravidelně – věřte tomu, že Vám to moc zdraví nepřinese.
Buďte otevřeni novým myšlenkám
Nejsem žádný odborník, žádný akademik – jsem skeptik a uvažuji pouze racionálně. K tomu, co Vám zde píši, jsem přišel pouze na základě experimentů. Zkouším tak dlouho, dokud nezjistím, co je pro mě dobré a co nikoliv. Pouze teplá sprcha byla pro mne 30 let (zlo)zvykem. Nechal jsem se ale inspirovat zkušenějšími a otevřenějšími, jen díky tomu jsem změnil postupně svůj názor. Nejprve jsem se té myšlence otevřel a pak jsem si ji sám začal ověřovat na sobě.
Mohu Vám říct, jak se nyní umývám já, ale nemusí to nutně znamenat, že to je ten nejlepší způsob. Pro mě to bude ten nejlepší způsob do té doby, dokud mě někdo nepřesvědčí o opaku. Nyní jsem otevřený novým inspiracím (možnostem). Jsem připraven vyzkoušet novou metodu nebo použít úpravy, které mě přivedou k efektivnějším výsledkům, které budou mému tělu více prospěšné, než ten předešlý způsob. Pokud nějaký takový máte a dáte mi k tomu i nějaký skutečně hodnotný/é argument/y – napište to, prosím, do komentáře. Podělte se o zkušenosti, abychom se mohli posunout zase o kousek dál (rád pozměním svůj přístup/klidně i tento článek). Jedině tak se můžeme dostat blíže k pravdě.
Mé doporučení – Jak se umývat? | Pohodlnost je nutné „pověsit na hřebík“
Jde spíše o to, čeho chcete sprchou docílit? Zda se chcete umýt od špíny (prachu) nebo osvěžit, regenerovat nebo udělat dobře tělu? Pro obojí je možné použít metodu sprchování, ke které jsem se dostal až po letech zkoušení (experimentování) různých variant (koupele, teplá sprcha, studená, kombinace, apod.); tj. střídavou sprchu, kterou nyní považuji za nejpraktičtější a pro zdraví i očistu ideální variantu. První na řadu přijde teplá sprcha – každý dle potřeby a dle jeho pohodlnosti (na začátek). Teplá sprcha je tedy vhodná před použitím mýdla či šampónu, při smývání již chladnější – vč. střídání s teplou, kterou jste měli na začátku. Zde je již nutné pověsit svoji pohodlnost na „hřebík“, respektive zapomeňte na ni 😉 Pak už přejděte ke studenější, kterou střídejte s chladnější. Postupně se dostávejte k většímu a většímu otužování a už dokonce po pár dnech, až týdnech přestanete ve sprše poskakovat a nebude Vám to činit takové překážky.
Vydržte celoročně a nejlépe každý den
Ale mějte na paměti důvod, proč to děláte? Jde o Vás, o Vaše tělo. Pokud zjistíte, že Vám to začne dělat dobře, včetně Vaší kůže a Vašim pocitům, zcela jistě také Vašemu zdraví, Vaší imunitě – pak pokračujte a nenechte se ovlivnit změnou okolních podmínek. Já s tím neměl problémy v letní sezóně, ale s příchodem studených dnů a vychladlejší koupelny Váš přirozený instinkt pohodlnosti je velmi silný, a proto je nutné zapomenout na pohodlnost a vydržet. Trvá to pár dní a pak zjistíte, že pohodlnost není zase tak silná v kramflecích ve Vašem těle 😉 Také po pár měsících můžete zjistit, že se Vám začne vyhýbat nemoc – uvidíte sami. Když mi o Vaší zkušenosti napíšete do komentáře – budu rád. Mám takový pocit, jako bych si to tady psal sám pro sebe 🙂
O Kontrastní sprše v nového příspěvku – do 3.dílu
Odstavec odbornosti „kontrastní sprchy“ včetně mých dalších aktualizací (upgradů) jsem dnes přesunul do nového příspěvku „Kontrastní sprcha“ – odkaz níže. Jsem naprosto přesvědčen, že je nutné věnovat se této metodě sprchování odděleně a vytvořit tak pokračování v podobě 3.dílu o sprchách. K původně vloženým upgrade (byly umístěny v tomto příspěvku, ale budou přesunuty) přidám poslední verzi, ke které jsem se během dalších 3 měsíců experimentování posunul. Má velmi příjemné účinky – mohu vřele doporučit.
Další díly o sprše
1. díl – Sprcha | Jak nalít optimismus do žil? | Proč jít proti pohodlnosti? – odkaz zde,
3. díl – Kontrastní sprcha | Přínos pro tělo i psychiku – odkaz zde.
Může vás také zajímat
Rýma a její hlavní příčina
Co na afty?
Hluboký spánek | Jak jej můžete docílit | Tipy pro změnu
Jak vytáhnout klíště
Dobrý spánek | Cesta ke zdraví | Uvědomit a změnit špatný zvyk
Jak nejlépe čistit zuby | Bassova metoda | Zdravé zuby – ověřeno Rady ze života
Běh pro začátečníky | 5 tipů pro každého | Sport
Jak se zbavit záděry na prstech? | Jednoduché řešení bez omáčky
Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát