O ranní sprše jsem toho četl a slyšel mnoho pozitivního a tělu prospěšného. Fakt je ale ten, že to se mnou nikdy „nehnulo“. Kolem nás putují denně stohy informací a já je často vypouštím. Myslím si, že je na tom mnoho lidí stejně. Poté, co jsem si ale sáhl na své dno (nebo alespoň jedno z nich), něco se změnilo a já začal více naslouchat svému okolí. Díky své nalezené otevřenosti novým věcem, jsem si všiml, že sprcha hraje výraznou roli v životě mých blízkých – mých vzorů. Šel jsem proti své pohodlnosti a začal zkoušet věci, které mohou být mému tělu prospěšné. Rád bych Vás nasměroval stejným směrem.
Sprcha | Jak prospět svému tělu? | Nevěřím všemu, co je někde napsáno nebo řečeno
Nic se nezměnilo na tom, že nevěřím všemu, co čtu, nebo někde slyším – a to v jakékoli oblasti. Slovo vždy bylo, je a bude zneužíváno. Proto kdykoliv mám pocit, že na nějaké informaci je kousek pravdy a myslím si, že by to mě nebo mojí rodině mohlo něco přinést, musím sám pro sebe zjistit, zda tomu tak je, či nikoliv. Není nad vlastní zkušenost. A až teprve na základě vlastní zkušenosti si udělám svůj názor na danou věc. A tak to bylo u mně i se studenou či ranní sprchou.
Trocha mužské upřímnosti
Fakt je ten, že jsem vždy patřil spíše mezi ty kluky/muže, kteří se umývají pouze v případě, kdy to uznají za vhodné. Někdy jsem se dokonce hygieně vyhýbal a raději jsem se tvářil, že to neřeším. Skutečnost byla ale trošku jiná. Když se ohlídnu zpětně a objektivně zhodnotím svůj přístup k mojí nepravidelné hygieně, uvědomuji si, že jsem si tím způsoboval velmi zbytečně nepříjemné až stresující situace. Uvěříte mi to, že tím, že jsem se pravidelně nemyl, vytvářel jsem si tak nepříjemné pocity, které vedly od pozvolného až řekněme k chronickému stresu? Nebylo to nic výrazného, ale bylo tomu tak. To jsem si naprosto jist. Jsou jiné a mnohem výraznější stresy, které vás v životě trápí.
Někdy si vytvoříme zvyk, který neprospívá ani tělu ani hlavě
Jak nejste umytí, jste trochu zpocení, mastné vlasy vás šimrají po obličeji, nevoníte sami sobě (podvědomě), a přesto se přesvědčujete (vědomě), že umýt se není potřeba. Vytvoříte si během pár dní a týdnů určitý blok k umývání, které Vás nebaví a velmi obtěžuje. Postupem času k tomuto bloku přidáváte další nepříjemnosti – ve smyslu, když se budu umývat, bude mi zima, jste prostě zároveň velmi pohodlní.
Pravidelná očista nadevše
Přesto, když se zpětně ohlédnu, vzpomínám, že např. po 3 dnech neumytí, byla sprcha velmi osvěžující a já se cítil příjemně. Ale pouze do chvíle, kdy jsem zase začal myslet na to, že musím jít do sprchy. Prostě jsem si uměle vytvářel nelibost v něco, co bylo pravým opakem. Místo abych sprchu vyhledával a těšil se na ni, vytvářel jsem ze sprchy svého úhlavního nepřítele. Tak a teď si spousty lidí ťuká na čelo a říká si, co to je za špindíru? Jak je to vůbec možné? Ale věřím také tomu, že mnoho lidí si uvědomuje, že se ho to také týká, a že by s tím mohl něco udělat? Ať je to u Vás nebo u Vašich blízkých jak je, teď je to jen na Vás a nebo na nich, jak se s touto mojí výpovědí popasují. Čtěte můj příspěvek pozorně a nebo dejte přečíst svým blízkým (špinavcům 🙂 ). Věřte tomu, že se sprchou mám po této anabázi mnoho zkušeností. Sprchu mohu vřele doporučit.
Sprcha jako příjemný zvyk
Pokud u Vás není sprcha zařazena mezi příjemné zvyky – pokuste se to změnit. Přistupte k tomu tak, že sprcha má jen pozitiva, neměla by se přehánět, ale měla by být pravidelná. Sprcha je ve chvíli, kdy se necítíte po těle dobře, pro každého něco jako dobrý spánek na únavu, jídlo na hlad nebo voda na žízeň. Dejte přednost sprše před vanou, vana není vhodná pro hygienu, pro vaše tělo – nohy (křečové žíly, otoky), kůži a už vůbec ne pro Vaši peněženku. Ležet ve špíně moc tělu neprospívá, ale věřím tomu, že jako občasný odpočinek může lidem prospět – na duši.
Sprcha a její 2 varianty (zvlášt nebo dohromady) | Ranní vs. studená
Ranní sprcha
Zatím se ráno sprchuji jen když chodím plavat (2x týdně podzim-léto), ale je to vždy velmi povzbuzující, energické a optimistické. Zvláště, když si to uvědomujete, tak si sprchy můžete skvěle užít. Ze začátku, když jsem se prokousával k tomu, abych chodil pravidelně plavat, byla pro mě ranní sprcha trošku boj. Ale postupem času jsem přemýšlel, jak je možné, že vždy, když se osprchuji, polije mě taková radost? Takový optimismus – jako kdyby Vám to někdo píchl přímo do žíly 🙂 Díky této zkušenosti vím, že je to skvělý nástroj k tomu, jak odbourat nepříjemné pocity, obrnit se proti stresu, nabudit se, být optimisticky naladěn, atd.
Studená sprcha a její účinek na tělo, kůži, vlasy, imunitu
Na závěr umývání je ideální dát si i studenou sprchu – opět věc, o které slýchávám celý život. Jak jsem psal v úvodu, věděl jsem o tom, četl a slyšel, ale až samotné odstranění mé pohodlnosti ukázalo, jak úžasné zážitky toto osvěžení studená sprcha skýtá. Vlastně k tomu, že jsem se zbavil svého pohodlí vedla až informace od doktora v nemocnici, který mi řekl, že na tu moji nohu bude nejlepší, když si dám studenou sprchu – že to bude pro moje žíly to nejlepší – co pro ně mohu denně udělat. Protože jsem chtěl pro svoji nohu (s trombózou) udělat maximum, začal jsem to zkoušet.
Mytí vlasů vždy na dvakrát
Přibližně v té době jsem mluvil také se svojí sestrou – výbornou kadeřnicí. Mluvili jsme o péči o vlasy. Já byl velmi překvapen, jaké mezery může mít člověk v umývání vlasů. Třeba fakt, že by se měla hlava umývat na 2x. Po prvé se jedná spíše o vymytí špíny, která se za celý den ve vašich vlasech usadila – proto není vhodné jít prsty až ke kořínkům – umývejte pouze vlasy od hlavy po konečky. Teprve až při 2. umývání bychom měli jít konečky prstů ke kořínkům a masírovat tak již čistou hlavu.
Otužování
Navíc mi také doporučila, že bych si při konečném vymývání hlavy od šampónu měl pustit studenou vodu. Studená voda dobře prokrví pokožku hlavy a stáhne póry. A to byla poslední motivace, kterou jsem potřeboval k tomu, abych zařadil studenou sprchu na závěr mé každodenní očisty do svých pravidelných zvyků. Stejně tak jako zvyky – jíst, pít, spát, čištění zubů, atd. Samozřejmě, že pro mě byla také výrazná motivace stále propíraná informace, že otužování prospívá lidskému organismu zejména imunitnímu systému. To se říkalo vždy, ale když se někomu nechce, těžko tomu budete chtít věřit.
Vhodný kandidát
Pokud jste právě Vy tím, kdo tomu moc nevěří, jste nejvhodnějším kandidátem, který by to měl vyzkoušet. Často ten, kdo nechce něco zkusit, aniž by mu to cokoliv udělalo, se něčeho bojí, a právě on by se měl toho strachu zbavit a trochu se sebou experimentovat – třeba právě v podobě zavedení studené či ranní sprchy mezi své zvyky. Udělejte si na to vlastní názor!
Další díly o sprše
2. díl – Teplá sprcha | Proč sprchování teplou vodou? | Špatný (zlo)zvyk – odkaz zde,
3. díl – Kontrastní sprcha | Přínos pro tělo i psychiku – odkaz zde.
Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát