Změna hostingu | Převod na jiný hosting | Převod webové prezentace | 3.díl

Změna hostingu

V květnu 2016 to byl 1 rok, co jsme začali využívat služeb našeho dnes již původního poskytovatele hostingu i domény. Při fakturaci na další období 2016/2017 jsme zjistili, že je to pro nás i přes bezproblémové služby zbytečně vysoká finanční zátěž. Změna hostingu byla na spadnutí. Překvapilo nás, že za stejné služby je možné zaplatit jinde výrazně méně (4x). A o tom se s Vámi chceme podělit a službu našeho nového poskytovatele hostingu Vám doporučit. Převod webové prezentace jsme si vyzkoušeli a naši zkušenost Vám dopodrobna popíšeme. Naše zkušenost z terénu Vám může být inspirací i návodem.  


Změna hostingu

     Poskytovatelé webhostingu Vám nabízí manuál pro převod. Ten je ale pro mnohé smrtelníky (pro nás běžné uživatele i mírně pokročilé) příliš strohý a nedostatečně vysvětlený. Tyto postupy spíše nabízí k tomu, aby byl převod učiněn nějakou 3.osobou – tedy specialistou. To ale mnozí z nás nechtějí a nebo si to nemohou dovolit. K tomu taky není důvod, pokud se v tom trošku vyznáte a budete ochotni vyčlenit si na převod čas. Návod na převod k novému poskytovateli webhostingu s naší vlastní zkušeností Vám nabízíme v tomto a dalších příspěvcích.  


Rozdíl je znát | Cena

     Ještě bych rád uvedl, že po několika měsících užívání nového hostingu jsme nepoznali rozdílu (10 měsíců). Služby jsou na stejné úrovni. Jeden zásadní rozdíl tu přeci jenom je. Platíme výrazně méně. O dalších výhodách není nutné psát, na webových stránkách našeho poskytovatele hostingu zde je o tom psáno dostatečně. Náš současný poskytovatel dělá svoji práci velmi dobře.


Změna hostingu 

     Ale zpátky k tématu. To, že si na začátku zvolíte nějakého poskytovatele hostingu a koupíte u něj i doménu neznamená, že u něj musíte zůstat navždy. Zejména pokud se na trhu objeví někdo, kdo Vám je schopný nabídnout stejně kvalitní služby za výrazně nižší cenu. Změna hostingu Vám může ušetřit až násobky předchozích nákladů. Tuto možnost jsme začali řešit ve chvíli, kdy jsme obdrželi od původního poskytovatele fakturu na další období. Asi 2 týdny předtím jsme obdrželi fakturu za domény, to nám přišlo jako odpovídající částka, tak jsme to u původního poskytovatele zaplatili. Ale zaplatit za služby hostingu se nám už nechtělo. Náklady byly neúměrné. Tak jsme si provedli menší průzkum trhu a zjistili, že nám bude vyhovovat nový poskytovatel, kterého Vám rádi na základě naší vlastní zkušenosti rádi doporučujeme. Libí se nám jeho služby, jejich kvalita, ceny, i to, jakým způsobem fungují, aby těchto cen mohli dosáhnout.


 

Doména může být jinde, než hosting 

     Doménu můžete mít od jiného poskytovatele než samotný hosting. Není to žádný problém. Jen je potřeba nastavit tvz. NSSET – to je adresa, odkud má doména načítat data. Je možné nastavit v administraci dané domény. Pozor – změna často trvá a je nutné ji potvrdit aktivací na Vašem emailu. Počítejte tedy s časovým odstupem a nezačínejte zbytečně panikařit 😉 


Nekompletní manuály poskytovatelů hostingu | Náš návod může pomoci, aby to zvládl téměř „každý“

     Změna hostingu není pro každého. Je dobré mít alespoň středně pokročilé znalosti z oblasti virtuálního světa (PC, software, hardware). Náš manuál ale pomůže i těm méně zkušeným. Pokud jsme to zvládli my – zvládnete to i Vy. Poskytneme Vám jednodušší a srozumitelnější manuál, než nabízí samotní poskytovatelé. Náš postup je trochu lidštější z pohledu obyčejného uživatele – nejsme odborníci. Navíc Vás dopředu upozorníme na úskalí, která jsme na vlastní kůži pocítili. Dozvíte se na co je dobré, dát si pozor. My bychom nějaký podobný návod v době, kdy jsme se při převodu „zasekli“, rádi uvítali. 


Redakční systémy mají databázi

     V manuálu pro převod hostingu k novému poskytovateli bylo uvedené, že je nutné přesunout (zazálohovat) veškerá data z původního serveru na nový. To jsme udělali prostřednictvím programu FilleZilla (FTP) – zde. Také bývá popsáno, že pokud máme databázi, je nutné ji exportovat z původního hostingu a importovat na nový. Naše stránky pracují na redakčním systému WordPress a my jsme si mysleli, že žádnou databázi redakční systém nemá. To jsme se ale mýlili. Proto jsme převod hostingu měli komplikovanější. Vždy existuje nějaké řešení – nebojte se 😉


Změna hostingu | WordPress (CZ) | PC | Internet | Software Změna hostingu | FilleZilla (CZ) | PC | Internet | Software

Vlastní zkušenost k nezaplacení

     Veškerá naše data jsme sice přesunuli na nový hosting, ale chyběla databáze, podle které se mohla data seřadit, strukturovat (nikdo datům neřekne, kde mají stát 🙂 ). Bylo nutné původního poskytovatele zažádat o obnovení dat ze zálohy (backup) a 1 měsíc provozu webhostinug. To nás stálo menší poplatek (434 Kč). Za neznalost se platí. Backup je vlastně stažení databáze, kterou jsme potřebovali. Tuto databázi jsme poté importovali k novému poskytovateli. A vše mohlo proběhnout dle našeho původního záměru. Díky tomu nás napadlo, že bychom o našich zkušenostech s převodem k novému poskytovateli mohli napsat. Může to někomu z Vás ušetřit peníze, čas i starosti. Uvidíte, že to zvládnete, i kdyby se něco nepodařilo, vždy existuje nějaké řešení. Myslím, že s naším manuálem to bude velmi jednoduché. Navíc i technická podpora nového poskytovatele hostingu může pomoci.


Postup od A do Z – změna hostingu:


1) Zkopírování veškerých dat webových stránek (FTP klient) – data ani hosting zatím nemažte, dokud nemáte hotovo

     Nejprve zkopírujte Vaše data ze serveru původního webhostingu na Váš disk. K tomu můžete využít nejvíce rozšířeného klienta pro komunikaci se serverem – FTP klienta – článek zde. Pomocí této šikovné aplikace jste si tedy zkopírovali Vaše data na disk, a také je zkopírovali na svůj nový webhosting, který jste již zprovoznili a zaplatili si i doménu u nového poskytovatele hostingu. Nyní Vás čeká něco podobného s Vaší databází. Pro úplnost ještě vkládám postup Wedosu – zde


2) Export a import databáze (phpMyAdmin / MySQL) – databázi ani hosting nemažte, dokud nemáte hotovo 

     Velmi důležitá část, na kterou je často kladem menší důraz v manuálech hostingů je fakt, že každý redakční systém má svoji databázi. Redakční systémy nebo-li CMS [content management system] je software zajišťující správu dokumentů nejčastěji webového obsahu. Nejčastěji používané jsou WordPress, Joomla!, Drupal, Magento, PrestaShop, OpenCart, atd. Tuto databázi musíte stejně jako data exportovat a importovat k novému poskytovateli – článek zde.


3) Změna nastavení DNS (NSSETu)

     Již máte převedená veškerá data i databázi. Nyní je nutné u domény provést změnu DNS serverů na nového poskytovatele. Pokud máte doménu u WEDOSu, nemusíte se o nic starat – vše bude provedeno automaticky. Pokud ale budete mít doménu jinde – nastavte doménu na výchozí servery. Nastavení domény, pokud není WEDOS registrátorem (nemáte u nich doménu, ale někde jinde a ještě ji tam chcete nechat) – zde


Upozornění č.1 (FilleZilla, Export/Import):

Tento článek není poslední. Již jsme vložili článek o aplikaci FilleZilla (1) a v následujících pár dnech vložíme článek o Exportu a importu databáze (2). Pak by měla být změna webhostingu a domény kompletní (postup). Platnost tohoto seriálu je časově omezená – postupy nebudou časem aktualizovány.


Upozornění č.2 (obecné):

Náš seriál o změně poskytovatele hostingu by Vám měl pomoci, když se dostanete do úzkých. Je určen všem, kteří o změně uvažují a chtějí jít po vlastní ose – neplatit zbytečně „rádoby specialistům“. Upozorní Vás na úskalí, ale rozhodně nezaručuje, že změnou projdete naprosto bez problémů. Nedáváme žádné garance. Vždy to bude jen na Vás, aby změna hostingu a domény proběhla. Je to ve Vašich rukách. Jsme si jistí, že mnoho lidem tento seriál pomůže. Sami bychom uvítali, kdyby něco podobného na internetu existovalo ve chvíli, kdy jsme se o to sami pokoušeli a nic jsme na internetu nenacházeli. Klasické manuály poskytovatelů byly pro nás nedostatečné a těžko jsme tím prošli. Samotná změna nám vzala mnoho času a bylo to docela komplikované.

Manuály jsou často pro znalý oboru. Naším seriálem věříme, že jsme tento nedostatek v našich vodách internetu vylepšili. Budeme rádi, když nás podpoříte tím, že nám napíšete, dáte like či nás budete sdílet. Přejeme všem snadnou a rychlou změnu a mnoho ušetřených nákladů! 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x