Již mnohokrát jsem se setkal s nezdolným protivníkem v podobě plísně ve zdivu na mnoha různých místech. Zkušeností, co jsem zažil u nás doma, u nájemníků, a nebo viděl u našich rodin či známých, je nespočet. Nutno upozornit, že z většiny případů byla plíseň vytvořena špatnými lidskými návyky (i našimi) a v nemalém měřítku pak konstrukční/stavební vadou. V tomto příspěvku „Plíseň na zdi“ bych s Vámi chtěl sdílet moje zkušenosti a také rady, jak se s touto vytrvalou houbou buď nesetkat vůbec, a nebo, když už si ji nevědomky sami vytvoříte, jak se jí zbavit na trvalo. Mám pro Vás řešení i v případě některých konstrukčních/stavebních vad. Nenabízím rychlá řešení (například využití opakovaného postřiku), která neřeší podstatu problému. Přípravky pomohou krátkodobě. Dlouhodobě je nutné hledat příčiny a těch se následně zbavit. Tento díl je spíše teoretický, ale potřebný.
Plíseň na zdi (v domě) | Špatné návyky | Konstrukční/stavební vada
Jak už to tak bývá, alespoň dle mých zkušeností, lidé si plísně vytváří z většiny případů sami svými špatnými návyky. Pokud i Vy právě řešíte ten samý problém – doporučuji Vám následující postup. Nejprve je nutné začít u Vás samotných a popřemýšlet, jestli Vy nejste právě tou příčinou plísně? Zda větráte dostatečně a přitom efektivně? Pozor – jen o větrání to není! Musíte také topit. Je zapotřebí najít vhodnou kombinaci mezi topením a větráním (tzv. temperování). Popřemýšlejte, jestli nejste právě ti lidé, kteří šetří tím, že nevětrají a nebo netopí. A nebo dokonce šetříte na obojím?! Také znám mnoho lidí, kteří si to jen neuvědomují. Jsou naučeni méně větrat a spořivě topit. Když se ale začnou tvořit plísně, měl by to být signál, že děláte něco špatně. Pokud to tedy není způsobeno vyloženě konstrukční/stavební vadou.
Příklad ze života – plíseň na zdi (typické špatné návyky)
Pro Vaši představu uvádím příklad, který jasně poukazuje na špatné návyky páru, kterého jsem osobně znal. V celém bytě šetřili s topením. Nevětrali – a to vůbec. Bez ohledu na to, jaké bylo období. Takto funguje podle mého názoru většina rodin. Ale zpátky k tématu. To není vše, co jsem Vám chtěl říct. Tento pár dlouhodobě sušil prádlo v jednom z pokojů. Protože šetřili skutečně udatně – zavírali dveře každého z pokojů, aby neunikalo teplo. V tomto pokoji, ve kterém sušili prádlo, dokonce dlouhodobě netopili vůbec. Takže rekapitulace. Představte si, že v pokoji, kde někdo suší opakovaně prádlo, se netopí, nevětrá a dokonce jsou v tomto pokoji zavřené i dveře. To je typický příklad špatných návyků. Ideální prostředí pro vytváření plísní, jejíchž výpary prochází celým bytem.
Ušetříte za energie, ale zdraví máte jen jedno!
Když jsem tomuto páru sdělil, že se nedivím vznikajícím plísním na obvodových zdech tohoto pokoje, byli velmi překvapeni. Jejich návyky byli pro mě nepochopitelné, ale také jsem si uvědomil, že tyto návyky má většina lidí. V odstavci „Malý průzkum“ níže Vám píši proč si to myslím.
Dal jsem jim tipy, jak se plísně zbavit. Málokdo si dokáže přiznat, že je tak spořivý, že si způsobuje plísně sám. Přiznejte si to. To musí ale udělat každý sám – s tím Vám nepomůžeme. Dle mého názoru, tito „šetřílci“ si neuvědomují, že hazardují se svým životem. Plíseň je zákeřná houba, která do vzduchu vypouští nebezpečné toxiny, které při každodenním vdechování způsobují škody Vašich těl. To, co za rok ušetříte na energiích, je jen zlomek toho, co zaplatíte svým zdravím. Přestaňte šetřit a vhodně topte a větrejte! Zdraví máte jen jedno. Často šetří ten, kdo ani šetřit nemusí. Proto na to chci upozornit.
Malý průzkum | Důkaz
Již mnohokrát jsem si sám pro sebe udělal menší průzkum. Jdu po ulici a rozhlédnu se kolem. Všímám si, že 90% domů i bytů má zavřená okna – přitom venku je třeba 20°C. Tento holý fakt pozoruji již mnoho let na různých místech (celoročně). Vždy je to stejné – jen málokdo má otevřená okna. To je pak ráj pro plísně a hlavní tvůrce jsme my – lidé. Nejde jen o plísně. Čerstvý vzduch je pro tělo jako balzám pro duši. Pokud lidé nevětrají, dýchají stále dokola ten samý vzduch. Tělo a mozek pak nemůže fungovat dobře – to tak prostě je. Proto píši v úvodu, že konstrukční/stavební vady považuji za méně se vyskytující příčinu plísní. Tím jsem Vám chtěl demonstrovat jasný důkaz, který Vám napoví, kde je „jádro pudla“. Ten samý průzkum můžete udělat i Vy a dáte mi pak za pravdu. Letní měsíce nejsou tak vypovídající o návycích – zkuste jarní nebo podzimní.
Úspora na úkor zdraví (generační zlozvyk)
Myslíme si, že šetříme – proto nevětráme, obzvláště ve studených měsících. Což je paradoxně to nejhorší, co můžeme dělat – nejen pro úsporu, ale také pro živnou půdu pro plísně, a zejména je to v neprospěch našeho zdraví. Nevědomky svojí pasivitou způsobujeme sami sobě problémy. Málokdo uvažuje nad tím, že čerstvý vzduch je pro náš organismus (imunitu) velmi důležitý. Často je tento fenomén „zavřených oken“ pouze špatný zlozvyk předávaný z generace na generaci. Někdy je to pohodlnost a někdy zase nevědomost. Když nás naši rodiče neučili větrat, nevětráme také (to je přirozené, avšak ne prospěšné).
Konstrukční/stavební vady
Samozřejmě, že vím, že konstrukční vady existují a je jich mnoho. Například často se vyskytující špatně vyměněná okna, která netěsní. Okolo oken se Vám začnou vytvářet pásy plísní. To je typický příklad, kde ani vhodná kombinace větrání s topením, ani nějaký postřik, nemůže pomoci. Reklamujte výměnu oken. Někdo to udělal špatně.
Nedávno jsem četl na nějaké diskuzi, co s tím má paní dělat. S tím neuděláte nic, okna je potřeba vhodně zasadit, aby těsnila a nevytvářel se po obvodu rosný bod, kde se potkává teplý vzduch z bytu se studeným z venku. Pokud někdo okna špatně zaizoloval, budou se plísně tvořit neustále dokola, dokud se tato konstrukční vada neodstraní.
Shrnutí – Plíseň na zdi
V tomto úvodním příspěvku „plíseň na zdi“ jsme odhalili nejčastější příčinu plísně v našich domácnostech – nás. Tuto skutečnost jsme si ověřili prostřednictvím důkazu. Tím nesnižuji také možnou příčinu plísní – konstrukční/stavební vady. Naopak vím, že se vyskytují. Špatně vyměněná okna jsou častý problém. Řešení je jen jedno – výměnu reklamovat/provést výměnu pořádně. Vždy je nutné u každé plísně řešit její příčinu – nikoliv jen plíseň opakovaně vystříkávám protiplísňovým přípravkem. V dalším článku – 2. díl (Jak na plíseň? | Prevence a návyky | Jak se jí zbavit? | Řešení) – se budeme zabývat tím, jak plísním předcházet (změnit návyky), jak efektivně větrat a topit, popřípadě jak vyřešit několik konstrukčních/stavebních vad tak, abyste se zbavili plísní jednou pro vždy.
Doporučujeme
Víte, že plíseň může být i ve Vás a může způsobovat i mnoho problémů, které na první pohled nejste schopni rozpoznat. Více a o prevenci se můžete dozvědět v článku – Plíseň v lidském těle | Očistěte krev a střeva | Nastartujte Vaši imunitu.
Odkazy – Plíseň na zdi
Likvidace plísní – Státní zdravotní ústav.
Plísně v domě a bytě (odstraňování a prevence) – kniha české odbornice RNDr. Kateřiny Klánové CSc. zabývající se problematikou plísní.
Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné