Posledních několik let je dle prodejců podlahových krytin vyšší zájem o lina, vinylové a dřevěné podlahy. Koberce jsou na ústupu. Tyto povrchy jsou náchylné na poškrábání. Pokusili jsme se tedy zabývat prevencí před jejich opotřebením. Vyhodnotili jsme, že mezi nejčastější příčiny škrábanců můžeme řadit židle. Vyzkoušeli jsme proto několik typů ochrany, abychom tomuto opotřebení předcházeli. Máme pro Vás tip ochranné podložky, kterou považujeme za nejlepší z nabízených.
Ochranné podložky na nohy židlí
Na trhu nám výrobci nabízí mnoho druhů ochranných podložek, ale jen do některých se vyplatí investovat. Jejich slabina spočívá ve výdrži. Podlahu dokáží chránit jen 1-2 roky, pak se rozpadnou nebo ztratí na hodnotě. Další nevýhodou je, že se na nich neustále usazuje prach. To nevypadá dobře vizuálně, a pokud chcete udržovat domácnost čistou, při vysávání je nutné každou nohu židle pečlivě vysát. Tomu můžeme předejít.
Vybrali jsme Vám jednu variantu, kterou považujeme za nejlepší, přičemž slabiny jsme zatím nepoznali (po 3 letech užívání). Přitom jsme si jisti, že jsme jejich výdrž zdaleka nenaplnili (odhaduji min. 10 let). Není nejlevnější, ale vydrží, nezklame. Investice do vhodné ochranné podložky se Vám v porovnání s ostatními několikrát vrátí.
Filcové podložky (pouze krátkodobé řešení)
Filcové samolepící podložky (měkké) jsou pro tyto účely nejčastěji používány. Z naší vlastní zkušenosti se jedná pouze krátkodobé řešení. Filcové podložky jsme testovali několik let. Máme k tomu hned 2 důvody, proč je považujeme za krátkodobé. Nejen, že je na ně prach přitahován jako „vosa na bonbón“, ztrácí navíc časem svoji strukturu, a tím ochrannou vlastnost, která by měla předcházet škrábancům na podlaze při pohybu židlí. K filcové variantě se přikloníme ve chvíli, kdy je nábytek používán jen velmi zřídka, nebo ve chvíli, kdy je tvar nohy nábytku nevhodný tvarem či velikostí, a není tak možné využít ochranné podložky níže.
Vítězné ochranné podložky
Varianta, kterou jsme odzkoušeli, jsou ochranné podložky kruhového tvaru složené z gumy, kovové podložky a z umělé hmoty (gumovo-plastové podložky). Uprostřed podložky je otvor, který slouží k upevnění k židli. Podložku, kterou můžete vidět níže, je nutné přišroubovat k nohám židlí. Pouze díky přišroubování jsou podložky skutečně dobře upevněné k nohám židle. Samolepící varianty se neosvědčily, jejich fixace není dostatečná. Obrázkový postup upevnění podložek včetně podoby podložek vkládám níže.
Doporučení: Neposouvejte židli s podložkami ze strany na stranu, pokud na ní sedíte celou Vaší vahou. Pak podložka samozřejmě ztrácí na své odolnosti a to pak způsobí, že je nutné podložky časem vyměnit (ošoupají se).
Nákup ochranné podložky
Vítězné ochranné podložky můžete zakoupit v hobbymarketech Bauhaus – zde jsme je zakoupili a vím, že je mají v nabídce již mnoho let. Zřejmě se prodávají také v OBI – nemám ověřeno. Na internetu je značka Hettich těžko k vyhledání, zřejmě z toho důvodu, že dodává své zboží především prostřednictvím velkých řetězců. Toto rozhodně nepovažujte za reklamu pro jakýkoliv hobbymarket – obecně je považuji za sice velmi dostupné (otevřeno SO-NE), ale také drahé – zejména některé zboží. Např. karabinu můžete v běžném železářství koupit za 10 Kč, v hobbymarketu klidně za 50 Kč (stejný materiál, stejná velikost).
Obrázkový postup
Nová zkušenost
Musím změnit pohled na filcové podložky, o kterých jsem původně psal, že bych je použil. Teď už si to nemyslím, alespoň ne jako podložku pod nábytek. Zjistil jsem totiž, že gumovou podložku mohu zakoupit v kuse – např. 80 x 100 mm. Podle nestandardního tvaru či velikosti plochy nábytku, kam potřebujete podložku nalepit, tuto gumovou podložku nastříhnete či uříznete. Její použití je tedy univerzální. Ano, podložka stojí kolem 100 Kč – je dražší. Věřte ale tomu, že vydrží 10x déle, než filcová a navíc se nebudete trápit s prachem.
Filcové podložky a jejich užití
Věřím tomu, že filc může mít uplatnění v jiné oblasti, než jako podložka nábytku pro ochranu podlahových ploch. Například jsem viděl, jak nám filcové podložky vložil truhlář do vrzající postele, která je celá ze dřeva. Kde dochází ke kontaktu dřevo – dřevo – tam dochází k vrzání. Když tyto části vypodložíte filcem, můžete se vrzání zbavit. V posteli či v dětské postýlce to je nejčastěji mezi rámem a roštem. Sám jsem bílý filc použil také na bílou stěnu (není téměř vidět, vizuálně ok), kde mi narážela klika dveří do zdi. Filc je velmi levné řešení. Není nutné kupovat speciální kolík z umělé hmoty. Ale to už je na volbě každého.
Tvrzené filcové podložky (upgrade)
Zjistil jsem, že na trhu existuje ještě jedna možnost, kterou jsme zatím nevyzkoušeli. Jedná se o tvrzené filcové podložky, které jsou z jedné strany vloženy do krytu z umělé hmoty. Tímto krytem se filcová podložka přidělává k židli buď prostřednictvím šroubu nebo hřebíkem. Druhou stranou, kde je filc otevřený, se podložka dotýká podlahy.
Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné