S manželkou jsme konzervy. Přirozeně se nám nechtělo pořizovat morče ani jiné miláčky, protože žena má ráda svůj pořádek a já zase nemám rád zvířata v zajetí. Naše děti ale zvířata milují. Nejsou svázány odpovědností a pravidly – cítí to přirozeně. Musím přiznat, že mnoho rodin kolem nás je daleko dál než my v tom, že dětem pořídili zvířecího kamaráda. Nechali jsem se proto inspirovat. Děti by měly být v kontaktu alespoň s jedním zvířecím parťákem. Začal jsem přemlouvat ženu, abychom pořídili morčata. A tak už je nějaký týden máme, staráme se o ně a ony nám na oplátku dávají svoji lásku. Chci se s Vámi o tom podělit.
Morče
Proč zrovna morče?
Ani nevím, myš i křeček se mi zdáli malí. Ptáky jsem nechtěl kvůli hlučnosti a zajetí. Ptáka, který nemůže lítat, je pro mne těžké si představit. Králík mi už připadá příliš veliký. Pro psa nemáme výběh. Kočka si dělá tak trochu co chce, a žena by ji nechtěla kvůli pořádku a případným možným škodám. Inspirovali nás také kamarádi. Morčata mají a moc se mi líbilo, jak jejich děti i oni s morčaty fungovali. Je to taková synergie. Koupili jim velkou klec, děti se k nim hezky chovají, když je berou ven na pohlazení. Je to také dobrá příležitost naučit děti, že je potřeba se také o něco starat. A tak se morče jevilo jako nejlepší volba pro naše děti.
Kde si je pořídit?
Těch variant je více, ale využili jsme nakonec jen jednu, která se mi zdá z nich nejlepší. Nechtělo se mi kupovat náhodně přes internet, chtěl jsem mít trochu jistotu, že když už je pořídíme, mohla by být morčata klidnější. Došlo mi, že když budou z chovné stanice, mohla by mít lepší „parametry“. A tak jsem začal hledat nabídky. Jakmile jsem objevil nabídku morčátek od oficiální chovatelky, která o nich hezky psala a nakonec i skvěle komunikovala s chutí pomoct nejen nám ale i samotným morčatům – měl jsem v tom jasno. Nechtěl jsem pořídit morčata v nějakém zverimexu, kde nikdy nevíte, na koho narazíte, kdo stál u jejich narození a jak se k nim choval. To vše se dle mého může odrážet v jejich chování.
Jaké pořídit morče?
My jsme velmi praktičtí. Proto jsme chtěli morče, které nebudeme muset jednou za 2 dny pročesávat. Některá plemena – např. švýcarský CH Teddy – potřebuje větší péči. Už tak je to pro nás velký závazek se o morčata starat. Takže jsme pořídili plemeno US Teddy – stačí 1x za měsíc pročesat.
Cena za morče
Věděli jsme, že chceme 2 morčata, aby nebyla sama. Aby měla parťáka. Bylo nám jedno, jestli to budou holky nebo kluci. Nerozuměli jsme tomu. Údajně u 2 samců hrozí, že se nesnesou, u 2 samic už takové riziko nehrozí. My měli štěstí, že mi paní z chovatelské stanice nabídla 2 holky. Sedím v obyváku a píšu tento článek, zatímco se holky těsně po ranním probuzení honí a povídají si (vydávají takové zvláštní zvukové serenády). Za holky se platí více než za kluky, zřejmě proto, že mohou mít malé. My zaplatili 2×600 Kč a máme je i s PP. Pokud uvažujete nad pořízením, počítejte s většími výdaji, než za klec a jejich cenu. Ještě budete potřebovat pořídit příslušenství do klece, krmivo, podestýlku.
Příslušenství – Co vše je potřeba?
- Bydlení – klec, plastbox nebo terárium – pro 2 morčata min. 90 cm široké.
- Pítko – každodenní výměna vody. Pítka z umělé hmoty, která jsou často součástí příslušenství ke kleci nejsou kvalitní. Podívejte se na náš vyzkoušený tip.
- Těžká miska – aby se snadno nepřevrhla. Ideální betonová pro svoji váhu. Větší, pokud budete mít 2 morčata.
- Podestýlka – papírové granule – lépe sají pachy než piliny, ale to je na volbě každého (my máme morčata v malém obyváku spojeném s kuchyní – každý má jiné možnosti).
- Železná koule na slámu – je to jejich hlavní potrava (80%), my nakonec máme 2 koule.
- Záchod z umělé hmoty – pokud se chystáte morčata učit čůrat mimo hlavní podestýlku.
- Papuče pro chování morčat – jsou v nich klidná, cítí se bezpečně (kontakt přes tričko je také důležitý)
- Hřeben – na pročesávání (v našem případě US Teddy – 2x měsíčně).
- Kleštičky na zkracování drápků (1x měsíčně).
Podestýlka
Je to celkem alchymie, najít vhodnou podestýlku, ale rád se o ní s vámi podělíme. Měli jsme několik druhů podestýlek, ale jen jedna nad ostatními vynikala. Je cenově dražší, ale stojí to zato. Takže z pohledu výkon/cena je tato podestýlka TOP volba. Nenechte se odradit cenou, podestýlka vydrží mnohem více než ostatní. Navíc necítíte výkaly morčat, což je přidaná hodnota. Podestýlka neklouže a dobře drží na povrchu klece (ubikace). Doporučuji si přečíst i recenze, které nepřehání, ani nelžou. Je to český výrobek 100% přírodního původu, což je perfektní.
EKOTEK-T, 50 litrů – nejlepší volba, kterou jsme zatím vyzkoušeli.
Vyzkoušeli jsme ASAN PET ALOE 42 litrů (479 Kč) a NATURE LAND 10 litrů (199 Kč) – ani jedna se nepřibližovala kvalitě výše uvedené. Jsme si vědomi toho, že tyto uvedené podestýlky jsou levnější. Nezapomínejme ale na kvalitu – tj. jak dlouho podestýlka vydrží, jak je účinná. Pokud zhodnotíte tyto proměnné včetně ceny – výherce je z našeho pohledu jasný.
Krmivo pro morče
- Seno (80 %) – buď vlastní nebo kupované (80 % potravy).
- Zelenina (15 %) – zdroj vitamínu C – mrkev (naše morčata milují), celer, petržel, kapusta, červená řepa, zelí, čínské zelí, kolečko okurky, tuřín, krmná řepa, málo salátu (může způsobovat průjmy), brokolice, řapíkatý celer
- Granule (5 %) – nejlepší jsou Complete Cavia nebo ta, na která jsou morčata zvyklá.
- Větvičky z ovocných stromů.
- Ovoce – doporučuje se jen jako mlsku.
- Granule nepodávat současně se zeleninou! Tzn. seno + granule / seno + zelenina / seno + tráva
(granule + zelenina).
Tipy pro morče
- Nedávat ubikaci (klec) do průvanu – morčata by mohla prochladnout.
- Ochočení – zvyknout již od malička na ruce, nebát se odchytávat denně několikrát na 5-10 min – ať si zvyknou. Nebát se toho.
- Nedávejte do ubikace domeček – morče se bude schovávat a vy jej neochočíte.
- Morče potřebuje pro zdravý vývoj přísun vitamínu C – dávat zejména přirozeně v potravě.
- Na chování morčátek je super koupit malé papučky, ve kterých se cítí příjemně – je to alternativa např. od deky.
- Nenechávat v ubikaci (kleci) nějaké místo, kde se mohou morčata před vámi schovávat – vždy budou tíhnout k tomu, schovat se – díky tomu v sobě budují strach a neprospívá to jejich klidu. Kdykoliv si je budete chtít pochovat, budou mít tendenci se schovat, utéct před vámi. Konkrétní příklad – podívejte se na naši 1. fotografii níže (klec) – po levé straně nahoře je budka visící ve vzduchu, kde je možné otevřít schody vedoucí do ní. Tuto budku jsme byli nuceni odstranit. Velmi to pomohlo uklidnění morčat. Přestaly se bát.
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Morče je také jen zvíře a může v jeho životě nastat také nějaká komplikace. Je dobré být ostražití a když si všimnete jen malé nuance v chování morčete, rozhodně na nic nečekejte a rychle reagujte. Morče dokáže velmi rychle odejít. Velmi rychle reagujte zejména ve chvíli, kdy se začne vyhýbat nějaké potravě. Máme vlastní zkušenost s Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát. Přečtěte si to a máte vyhráno, protože už snadnější budete schopni identifikovat problém a umět rychle reagovat.
Fotografie našeho příslušenství
Morče a zdroje dalších informací:
Jak chovat morče – Prima nápady
Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné
[…] jsme přišli během pár let jejich života – připravil jsem pro vás článek na téma Morče a život s ním, kde se můžete dozvědět, jakou klec je ideální zakoupit, jaké pítko stojí za to, do čeho […]