Řešíte, jak vytáhnout klíště? Jednejte co nejrychleji. Odstraňte klíště okamžitě, abyste se Vám do těla nedostala infekce z něj. Před i po dezinfikujte místo. V nejlepším případě použijte nástroje k tomu určené – pinzetu, háček či speciální kartu. Pokud nemáte, použijte v krajním případě sirku či dlouhé nehty (za použití rukavic v každém případě, pokud je nemáte, nedá se svítit – umyjte si pak důkladně ruce). Vždy uchopte klíště na začátku jeho tělíčka co nejblíže Vaší kůže. Pamatujete si staré metody, že jej máte namastit olejem či jiným tukem, aby se udusilo a pak krouživými pohyby, aby se klíště uvolnilo? Tyto metody jsou již zastaralé! Klíště by se udusilo a vyzvracelo by infekci do Vašeho těla či těla Vašich dětí.
Jak vytáhnout klíště? | Zapomeňte na staré metody
Místo nálezu klíštěte dezinfikujte před vytažením a natáhněte si rukavice, pokud je máte. Pokud ne, nezapomeňte po vytažení ruce důkladně umýt. Uchopte klíště tím, co máte dostupné. Pamatujte na vhodné uchopení, vždy na začátku tělíčka klíštěte, abyste mu netlačili na tělíčko a nevymáčkli tak obsah klíštěte do svého těla či těla dítěte. Toto je velmi důležité! Podívejte se na obrázek – který jasně ukazuje správné uchopení klíštěte!
S klíštětem byste měli při vytažení opatrně kývat ze strany na stranu, po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí opět dezinfikujte. A je to! Je to velmi jednoduché a rychlé a skutečně to funguje – sám jsem několikrát vyzkoušel. Klíště spalte, v žádném případě jej nemačkejte mezi nehty.
Speciální pomůcky – jak vytáhnout klíště
Na trhu jsou v nabídce speciální pinzeta z umělé hmoty, háček, či cosi jako kreditní karta s trojúhelníkovými otvorem, se kterým můžete klíště také vytáhnout. Je to na každém, co si pořídíte nebo co zvolíte za variantu. Jednejte okamžitě a opatrně. Zkontrolujte sebe i děti ihned poté, co jste vyšli z vysoké trávy či z lesů s listnatými stromy. Důležité je, netlačit na tělíčko klíštěte! Zbytečně byste si tím způsobili problémy. Myslete na tyto komplikace dopředu a buďte připraveni tím, že si zakoupíte např. háček na klíště, který stojí kolem 30 Kč.
Dezinfekce
Při vytažení mějte rukavice – snižujete tím riziko nákazy infekcí. Pokud nemáte, umyjte si dobře ruce mýdlem. Před i po vyjmutí klíštěte nezapomeňte místo vydezinfikovat. Pokud jste ale nehty netlačili na tělíčko klíštěte, můžete předpokládat, že jste z klíštěte infekci do těla nevymáčkli a je vše v pořádku.
Příznaky encefalitidy či borreliózy – sledujte se
Sledujte místo, kde jste klíště vytáhli. Malá červená skrvna je v pořádku, ale pokud se bude zvětšovat a vybledne a zůstane okolo skvrny obrys – vyhledejte lékaře a nechte se otestovat. Myslete na příznaky klíšťové encefalitidy či lymeské borreliózy, nechte si nabrat krev – pro jistotu. Proti lymeské borrelióze zatím neexistuje účinné očkování a léčba antibiotiky umožňuje léčbu jen v případě, pokud je zahájena včas – myslete tedy na to.
Buďte připraveni – jak vytáhnout klíště
Zdraví nade vše. Proto Vám doporučuji, abyste se připravili. Kupte si speciální pinzetu či háček. Budete pak připraveni pomoci sobě nebo svým blízkým.
Další fotografie z praxe – jak jsme vyndávali s kamarádem klíště z mé paže
Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát