Celý den bez bolesti, ale jakmile lehnete do postele, tak to začne. Máte během spánku bolesti zad? Bolest tak nepříjemnou, že vás probouzí buď během noci a nebo ráno. Pak už nejste schopni spát. Brzo vstáváte, i když tělo a mysl ještě potřebuje spánek. Tak to jste na tom stejně jako jsem na tom byl, dokud jsem nepřišel na metody, jak se bolesti zbavit. Bez prášků. Ať si říká každý, co chce, naše těla všechny bez výjimek potřebují 7-8 hodin spánku denně. Moje metody nejsou zázrakem, ale mohou pomoci. Jen je důležitá jedna věc. Dodržujte všechny pokyny a sami uvidíte, že vám s bolestí pomohu a vy se vyspíte. Pojďme na to!
Jak se zbavit bolesti zad během spánku v noci i ráno?
4 základní pokyny (pro každého každý den)
-začneme 4 základními pokyny, který musí dodržovat každý bez ohledu na bolest zad, aby se vyspal dobře – cílem je dobrý spánek, který je základem každého zdraví:
- Nejezte min. 3 hodiny před spaním
- Nepijte min. 3 hodiny před spaním
- Místo koukání do telefonů/tabletů/PC/notebooků čtěte knihu za puštěného žlutého světla (nikoliv bílého)
- Neřešte před spaním nic, co je složité, stresující – zítra je také den – zbavte hlavu myšlenek
Nevím, zda to víte, ale tělo a mysl se během spánku opravuje a také mění svoji frekvenci. Veškeré chyby, které se během dne nastrádají, je tělo schopno opravit. Pokud nespíte 7-8 hodin denně, pak tělo jednoduše nemá energii na to, aby chyby opravovalo. Z toho vzniká většina problémů, se kterými se potýká 90 % populace v dnešní době. Lékaři, odborná společnost, a ani osvěta nefunguje v dnešní době dobře – proto se o spánku moc nemluví. Proto málo kdo z lidí ví, jak moc je dobrý spánek důležitý. Spánek má mít svoji kvalitu a délku. Jakmile jedno z toho není – není to dobrý spánek. Ale zpět k tématu. 4 základními pokyny to pro všechny nekončí.
Neberte ty 4 základní pokyny jako něco nadstandardního. Měla by to být běžná rutina, která s sebou nenese žádné známky překážek. Často se jedná o něco, co jste měli mít naučené již z mládí a čím byste měli proplouvat naprosto bez problemů a beze snahy. Pokud ne, uvědomte si, že tyto 4 základní pokyny by měly být součástí vašeho života navždy, zejména pak ve věku 35 a více let. Pokud je nebudete dodržovat, je jen otázka času, kdy se projeví nějaký větší problém. Tím vás nestraším, jen říkám, že si tím sami říkáte o zhoršení vašeho stavu – psychického i následně fyzického. Tělo má jen nějaké možnosti a rezervy, a když jej přepínáte, a své rezervy vyčerpáte, jednoduše se to někde projeví.
Špatné zvyky vytvářející psychické a fyzické nepohodlí
1) Probouzení během noci
Mnozí z vás si vytváří během spánku, když se probouzíte další špatné návyky. Něco vás probudí nebo pravidelně probouzí – někdo z toho má pravidelný zlozvyk. I během noci je nutné dodržovat 4 základní pravidla. Pokud vás něco probudí, nejezte ani nepijte, nedívejte se do žádného zařízení s modrým světlem. Jídlem i pitím aktivujete trávící systém – tělo nezůstane v klidu po dobu několika hodin. I když usnete, trávící systém bude pracovat a vaše tělo není schopné hlubokého spánku – a vy se tak pravidelně ochuzujete o regeneraci. I zapnutím jakéhokoliv zařízení s modrým světlem aktivujete mozek, tělo na modré světlo reaguje a vy tak poupravíte nastavení svého organismu. Vy už nebudete nastaveni na dobrý a hluboký spánek. Vezměte do ruky raději knížku, která žádné světlo nevyřazuje. Na knihu si sviťte žlutým světlem, nikoliv bílým – to vše je velmi důležité.
2) Myšlenky během noci
Pokud na vás během noci přijdou myšlenky, stále dodržujte 4 základní pravidla. Hlavně v myšlenkách nepokračujte během spánku. Buď je umíte aktivně zastavit – tak, že si je zakážete, že je vytěsníte, a nebo na to potřebujete nějakou techniku, která vám zabírá.
Pokaždé, kdy se myšlenky během noci znovu ukážou můžete myšlenky zapsat na papírek nebo vzít do ruky knížku a odvést svoji mysl jiným směrem nebo použijte dechové cvičení, které aplikuji již mnoho let a vím, že je naprosto funkční.
Dechové cvičení (technika pro návrat ke kvalitnímu spánku)
Lehněte si ideálně na záda, ruce podél těla, dlaně směřují nahoru, brada směřuje k hrudi, vše bez tlaku, buďte uvolnění.
Nádech do plných plic a zadržte kyslík např. na 10 sekund, pak vypuste do prázdných plic. Po vyprázdnění obsahu plic opět zadržte prázdné plíce na 5 sekund (nebo více – kolik vám vyhovuje). Používám sám poměr 18 sekund pro zadržení kyslíku a 10 sekund s prázdnými plícemi. Provedu 10x to samé, odpočítávám si na prstech, abych neztrácel pojem. Zabírá mi to okamžitě.
Myšlenky totiž vyvolávají aktivitu, která zvýší váš tep. Tep způsobí vytažení z hlubokého spánku. Dokud posilujete myšlenky, tzn. že je krmíte další kaskádou dalších myšlenek, dochází k vyšší aktivitě mozku a vy nejste schopni spát. Tím, že provedete dechové cvičení – dochází ke zpomalení tepové frekvence. Soustředěním se na dýchání nejste schopni udržet myšlenky a jen díky tomu jste schopni zapomenout. Máte sílu tak akorát spát. Pokud během noci přijde opět podobná situace, dechové cvičení můžete opakovat x-krát během noci. Tím se můžete zbavit pravidelného nekvalitního spánku.
Vhodná poloha
1) na zádech
Neustále se skloňuje v médiích vhodná poloha. Souhlasím s tím, že nejlepší poloha je na zádech, kdy nenamáháte tolik různé části svého těla. Když ležíte na boku, vždy dochází k nadměrnému zatížení boku na který tlačí větší váha, než když ležíte na zádech, kdy je vaše váha rozložena nejlépe, co to jde. Ale má to jeden háček, většinou na zádech nevydržíte celou noc.
2) na břiše
Mám vyzkoušenou také polohu na břiše. Často ji během spánku aplikuji ve chvíli, kdy mě bolí záda, která se touto polohou srovnají během několika desítek minut a já si pak zase lehnu na záda a nebo na bok.
3) na boku (zvláště během rýmy nebo zadní rýmy)
Když máte rýmu, je ležení na zádech velmi nepříjemné. Ať už vám rýma stéká do krku a nebo máte úplně plné nosní dírky. Je zajímavé, že se můžete lehnutím si na bok zbavit se plné nosní dírky. Pokud mám pravou nosní dírku plnou, lehnu si na levý bok a po několika minutách se zbavím plného nosu a mohu si lehnout na druhý bok a zbavit se plného nosu i na druhé straně. Každopádně pokud mám skutečně echt rýmu, jsem odkázán tyto noci spát na bocích a nic s tím neudělám, pokud chci spát dobře. Pravidelně boky střídám podle potřeby. Pak mě neprobouzí plný nos tak urputně, jako kdybych zůstal spát na zádech.
4) poloha na bohu – ruce na supermana
Při spánku na boku s rukami na supermana nedoporučuji. Naše ramena a záda jsou touto polohou více zatížená, než když si necháte ruce skrčené podél těla a na těle – kdy je zátěž výrazně menší.
Další články z kategorie Zdraví:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát