článek: „Jak přidělat rohož“
Pro naše děti jsme pořídili pořádnou masivní postel s kvalitní matrací. Aby nám děti nepadaly z postýlek dodělal jsem jim zábranu na postel, kterou jsme společně s dcerou ozdobili krásnou dekorací. Aby dětem nebyla zima uvědomili jsme si, že bude lepší ke zdi přidělat rohož. Jak přidělat rohož jsme ale nevěděli a při hledání na internetu jsme nic rozumného nenašli. A tak mě napadlo, že když už jsem si tím prošel, poskytnu všem, kdo řeší to samé – návod. A o tom je tento článek.
Jak přidělat rohož na zeď?
Tak a zpátky k tématu. Když už máme tu postel pro našeho špuntíka, zjistili jsme po krátkých pár měsících, že je nutné, pořídit něco za postel. Něco, co bude stěnu chránit. Děti mají často sklony, než usnou, hrát si se vším možným, s peřinou, nohama okopávat zeď, apod. Podle toho také často zeď za postelí/u postele vypadá. A tak jsem si dal do hlavy, že k posteli přidělám rohož, stejně tak, jako jsem měl já a moje žena, když jsme byli malí.
Bezesporu rohož na zeď z bambusu či z rákosí nebo ratanu se řadí mezi levnější varianty ochrany zdí. Otázkou pro mě bylo, jak přidělat rohož na zeď k posteli? Chtěl jsem se nechat inspirovat na internetu, kde jsem našel spousty odpovědí. Ale upřímně, i přes bezmezné množství webových stránek, které se přímo zabývají prodejem těchto rohoží, i přes velké množství ostatním webových stránek, kde v různých komentářích lidé řeší stejný problém, nikde jsem nenašel variantu, která by se mi líbila, která by mě oslovila. Někdo doporučuje hřebíky, které časem začnou i s omítkou vypadávat. Někdo zase doporučuje suchý zip. Ten je ale drahý (1 metr=40 Kč, na 1 rohož potřeba 8 metrů), nebo nějaký vizuálně hezký textilní, který je opět zbytečně drahý – možná si jej pořídíme časem.
Vlastní řešení instalace rohože
Instalace rohože, která by byla praktická, jednoduchá, ale přitom pevně na stěně držela, která by přestála neustálé atesty od dítěte – nebyla k nalezení. Všiml jsem si, že rohože po instalaci často nejsou pevně přidělané, vlní se, nedrží tvar, vypadávají, atd. Například já měl jako malý rákos přidělaný pouze hřebíky do zdi – a to bylo hned znát. Pokud to má odolat i náporu dítěte, chce to pevnější instalaci, než jen přibít rohož hřebíky. Vymyslel jsem bytelnější montáž a vykrystalizoval z toho tento článek – „Jak přidělat rohož na zeď k posteli?“, který jsme také realizovali. Níže Vám ukážu i výsledný efekt v podobě fotografií.
Jak dlouho trvá realizace? | Do 1 hodiny hotovo
Včera dne 14.5.2016 jsem po druhé dělal rohož dle postupu, který zde uvádím. Pro upřesnění informací jsem si změřil, jak dlouho mi práce trvala. Nepočítám do toho dobu, která je nutná na zaschnutí lepidla – u toho nemusíme stát 🙂 Ve chvíli, kdy máte přesný návod a veškeré materiály jsou připravená, je realizace velmi rychlá, až mě to samotného zaskočilo. Práce odhaduji maximálně na 1 hodinu a to i s přihlédnutím k tomu, že to děláte poprvé.
Co budete potřebovat?
- 2x plochou dřevěnou lištu min. 2000 mm délky (záleží na rozměru Vaší postele) – další rozměry 5×29 mm
- lepidlo na dřevo
- vrtačku a vrták s průměrem 4 mm (záleží na Vás – toto mi přišlo jako vhodný rozměr)
- smirkový papír
- 6x hmoždinka
- 6x šroubek – vrut se zápustnou hlavou s křížovou drážkou (na křížák)
- pila na dřevo/na železo
- rohož (samozřejmě) 🙂
Náklady (ceny) pro Vaši představu
Položka | Náklad (cena) |
Rohož (bambus bez izolace)- jedna z lepších v hobby marketu – rozměr 200×80 cm | 349,- Kč |
Lišta (plochá) 240 cm (5x29mm) | 44,- Kč |
C E L K E M | 393,- Kč |
* náklad na lepidlo neuvádím, použil jsem zanedbatelné množství, lepidlo ještě využiji při mnoha jiných příležitostech (použití odhadem 1/50)
Postup | Jak přidělat rohož?
Lišty většinou nepořídíte v rozměrech délky rohože. Seřízněte je na potřebnou velikost. Je nutné říci, že rohože mají na každé své straně jinou délku – i přesto, že na etiketě je dán rozměr 2000 mm – skutečnost je odlišná. Lišty jsou často křivé – proto doporučuji při nákupu vhodně vybrat ty nejméně křivé! Proto je nutné měřit vše v reálu. Rozložte rohož na rovnou zem, přiložte na kraje lišty a naměřte, kde lišty zkrátíte (tj. neseříznout lišty na 2 metry, ale naměřit si velikost seříznutí lišt dle velikosti rohože), dle toho poté zkracovat!
Zkontrolujte kvalitu lištiček, tj. zda jsou na omak bezpečné pro dítě. Většinou jsou hrany ostré neopracované. Lišty opracujte smirkovým papírem a to pěkně do hladka 😉 Jednoduše vyzkoušejte Vaši úpravu lišt tím, že když si necháte lištu projet v ruce, neucítíte žádný náznak třísky nebo zadrhnutí. Smirkový papír srolujte do dlaně a nechte projíždět laťku v ruce ze strany na stranu po celé délce. Nezapomeňte na konce lišt. Nyní jste si lišty připravili na další chod.
Lišty | Jak přidělat rohož?
Na zeď nejprve přijde rohož a na rohoži budou přilepené lišty na horním a dolním kraji. Tzn. že lišta bude nahoře na rohoži, nikoliv naopak. Tak a teď můžeme pokračovat…. Rohož buď položte na rovnou zem a nebo pod ní vložte třeba bílé prostěradlo v jednom kuse, aby nebyla zkroucená v žádné části. Nenechávejte rohož přímo na zemi nebo nedávejte pod rohož papír – doporučuji bílé prostěradlo – ušetříte si spousty zbytečných problémů. Připravte si lišty tak, abyste na ty např. špinavější části nebo méně povedené nanesli v tenké vrstvě lepidlo, ve tvaru zkrouceného hada po celé části lišt. Poté otočte a přilepte na horní a spodní kraj rohože tak, aby rohož ani na jednom kraji nebyla vidět a pěkně srovnejte, aby konce lišt hezky seděli k rohoži. Tj. aby lišty nerovnost rohoží (která je vždy) skryly.
Lepení lišt k rohoži
Rohož má často specifický rozměr (nerovný) – tzn. že naměřené lišty přiložte k rohoži tak, jak jsme je naměřili. Může se stát, že jedna strana (horní/dolní) je o 1 cm kratší než druhá. Po přilnutí lišt k rohoži, nezapomeňte lišty zatěžkat například knihami a nechat zaschnout. Pořídil jsem si lepidlo na dřevo, které zasychá do 5 minut (100% zaschlé je dle výrobce po 24 hodinách). K další manipulaci postačí, když necháte lepidlo schnout třeba 5 hodin.
Vrtání otvorů na lištách pro upevnění
Po zaschnutí se pustíme do vrtání otvorů na lištách. Naznačte místa pro vyvrtání otvorů pro upevnění lišt na zeď. Rozhodl jsem se do každé lišty udělat 3 otvory – nalevo, napravo a uprostřed (dle zkušenosti dostačující pro pevné držení lišt). Nalevo a napravo cirka 3 cm od kraje, prostřední otvor uprostřed. Většinou jsou lišty tenké a jsou ze smrku či borovice nebo z nějaké směsi z nich, proto je nutné být opatrný při vytváření otvorů vrtačkou (použít vrták na dřevo). Pozor při vrtání děr – podložte lišty při vrtání – nenavrtejte si díry do podlahy 😉 Teď už máte v každé liště 3 otvory.
Jedině s hmoždinkami | Žádné hřebíky
Označte si, kde budete vrtat otvory na zdi. Vezměte rohož s předvyvrtanými otvory (nejlépe ve dvou), a přiložte ke zdi tam, kde je postel a vyzkoušejte, jak chcete rohož umístit. Pomocí předvrtaných dírek v rohoži si vyznačte místa, kam uděláte otvory pro hmoždinky. Vyvrtejte otvory, vložte hmoždinky a poté namontujte. Na fotografiích můžete vidět, že rohož, která je přilepená na horní a dolní části lištami, nabyla výrazné pevnosti. Rohož se již nevlní a ani vlnit nebude. Žádné vypadávání hřebíků ze zdi i s omítkou Vás nečeká. Rohož Vás klidně i přežije, pokud se rozhodnete pro tuto odolnou variantu – Jak přidělat rohož na zeď k posteli dle Rady ze života 😉
A opět bych Vám i Vašim dětem chtěl popřát hezké sny a ničím nerušený spánek! Dobrou noc!
Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné