Chytl jsem zánět do prstu ruky – hned vedle nehtu (nehtového lůžka). První dny jsem tomu nepřikládal pozornost. Když zánět postupoval a bolest se zhoršovala, dle vlastních zkušeností jsem věděl, že s tím musím něco udělat. Mám skvělou zkušenost s Betadine, který umí léčit i vnitřně přes kůži. Aplikoval jsem jej 2x denně. Ale při zánětu prstu na ruce to nepomáhalo. Zánět byl zřejmě hlubší a nebo jsem tím prostě neřešil zásadní příčinu problému. Byl pátek večer a já cítil, že buď s tím něco udělám a nebo se nevyspím. Cítil jsem tep v prstu a to už z vlastní zkušenosti vím, že je zle. Na pohotovost v Českých Budějovicích se mi vážně nechce, z toho mám respekt. A tak jsem si pomohl sám. Ukážu vám jedinou možnost, která vám může pomoci. Mastičky nebo jiné možnosti by v tomto stavu prstu nepomohly.
Jak na zánět prstu ruky
Měl jsem zánět v prostředníčku u nehtového lůžka na levé ruce. Zánět se stupňoval a gradoval v pátek večer. Dokonce jsem cítil tep v prstu – to už jsem věděl, že je zle. Chtěl jsem jít spát, ale věděl jsem, že pokud se zánětem něco neudělám – nevyspím se. A to já nerad. Dobrý spánek je pro mne velmi důležitý. A tak jsem se rozhodl, že si poradím sám. Jen chvilku jsem zvažoval možnost, že půjdu na naši pohotovost do Českých Budějovic.
Teď už zánět nemám. Pomohl jsem si sám. Nemusel jsem na návštěvu k lékaři a příště také nepůjdu. Chce to trochu odvahy, být opatrný a trochu šikovný. Ale odpovědnost je na každém z vás. Nic vám nenutím. Rozhodnutí je na vás.
Co budete potřebovat?
- Malou skleničku – štamprdle
- Slivovici nebo něco na dezinfikaci
- Ideálně úzké nůžky – většinou manikúrní na kůži
- Odvahu překonat trochu bolesti a nepříjemných pocitů
Postup
1) Příprava
Mám trochu naučeno, naslouchat svému tělu. Dává nám signály. Prst mě bolel především zespodu v tom lalůčku pod nehtovým lůžkem, ale já věděl, že ten problém – zánět – přichází od spojení mezi nehtovým lůžkem a kůží. Většinou přichází problém v této oblasti v tomto střetu. A tak jsem si vzal malé manikúrní nůžky (ideální by byly úzké). Já bohužel své úzké nemohl použít, protože jsem si je někam omylem „zašil“, a tak jsem si vzal nůžky mé ženy. Trochu nevýhoda. Takže na obrázku uvidíte širší malé nůžky. Pokud máte užší, jedině lépe pro vás.
Do štamprdlete si dejte slivovici tak, abyste mohli maniúrní nůžky, kterými budete stříhat kůži u nehtového lůžka, dezinfikovat. Pěkně s nimi ve slivovici (nebo třeba v Betadine) zacvičte, aby se rozevřeli a aby se hezky zdezinfikovaly.
2) Střih nůžkami
A teď se soustřeďte na místo, odkud nejčastěji pochází zánět. Je to většinou v okolí nehtu, který vylézá z kůže ven – je to přirozený proces, ale někdy se stane, že právě v tomto prostoru, kde je nehet zalezlý do kůže, dojde k zánětu. Přesně tento prostor budete muset rozstřihnout.
Začnete od nehtu, který vyčnívá ven a budete stříhat směrem dovnitř. Přesně, jak jsem vám znázornil na vlastní fotografii s mým prstem 🙂 Střih provádíte s nůžkami, které máte dizinfikované. V průběhu stříhání opakovaně vkládám do slivovice. Otírám prst, abych viděl, přes vytékající hnis (hnisající prst).
Okamžitě při rozstřižení kůže, kde jasně patrný zánět bujel, došlo k vytečení hnisu. V pár sekundách se velmi rychle ucítil úlevu.
Stříhal jsem delší dobu – nešlo to jako po másle. Hnis postupně vytékal. Prst přestal tepat, resp. necítil jsem tep. Zánět od té doby byl na ústupu. Ale já vím, že je potřeba nehet oddělit co nejdále, co cítíte, že je potřeba.
3) Dezinfekce je důležitou součástí léčby
Pro rozstřižení jsem opět vzal Betadine a pořádně potřel nebo spíše se snažil prst namočit. Nijak jsem jen nelepil do náplastí, nechal jsem jej volný. Druhý den jsem ještě jednou Betadine použil, ale už jsem věděl, že to nejdůležitější, co prst potřeboval, bylo rozstřižení. Zánět se uklidnil, teplota na prstě klesla a blížila se teplotě ostatních prstů.
4) Regenerace prstu (max. 14 dní)
Zánět ale v prstu, obzvláště ve spodní části prstu – přímo pod nehtovým lůžkem se delší dobu vstřebával. Příčinu jsem rozstřižením vyřešil, ale rozlezlý hnis v prstu jsem z něj samozřejmě nebyl schopen dostat. To už mělo za úkol moje tělo. Prst se s tím pak již dokázal vypořádat a tak se hnis rozpustil nebo vstřebal. Tělo má skvělé hojící schopnosti, ale v některých situacích je nutné mu pomoci.
Pokud máte nějaký větší problém a nebo pokud se na to necítíte – nechte to řešit lékaře.
Fotografie po 10 dnech po zákroku (vlastní foto mého prstu)
Upozornění
Tento postup jak na zánět prstu ruky je pouhý článek, jak se můžete zánětu zbavit. Je pouze a jenom na vás, zda se do toho také pustíte sami a nebo zda půjdete za odborníkem – za lékařem. Je to vaše rozhodnutí a vaše odpovědnost.
Mohlo by vás také zajímat
Kožní praskliny na prstech | 3 pravidla | Jak na ně? | Zdraví | RadyZeŽivota
Jak se zbavit záděry na prstech? | Jednoduché řešení bez omáčky | Rady ze života
Další články z kategorie Zdraví:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát