Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Spodní část muže sedícího na šedém gauči v obyváku natahujíc si černé kompresní punčochy proti tvorbě křečových žil a trombózy - na lýtkové pravé punčoše označen růžovo červeně možný prostor výskytu trombózy kterého se dotýká muž rukou nohy položené chodidly bez ponožek na světle hnědém koberci na kterém je vidět prosvítající slunce a stíny nohou a oken - muž oblečen v modrém triku | Pro web: radyzezivota.cz (Rady ze života) | Pro článek: Jak na trombózu | Kategorie: Zdraví | Zdroj: shutterstock.com | Úpravy: Jiří Samuel

Rád bych pomohl na základě vlastních zkušeností všem, kteří zažívají to samé – byla-li Vám diagnostikována trombóza nebo dokonce plicní embolie. Nečekejte žádné zázraky, ale mohu Vám otevřít oči a pomoci pochopit, co se s Vašim tělem děje, a na co je dobré si dát pozor. Na některé problémy, které jsou s trombózou nebo s léčením trombózy spojené, Vám nabídnu dokonce i řešení. Na internetu vesměs nic nenajdete a lékař Vám toho moc nesdělí. Sám jsem si tím několikrát prošel a tak mám pocit, že bych Vám svojí vlastní zkušeností a schopností analyzovat problémy svého těla, mohl pomoci a trochu ulehčit život nebo předejít zbytečným problémům. Mnoho věcí jste si doteď nespojili. Berete léky na trombózu, ale nevíte, že některé vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve tu prostě jsou. V letáku ani na internetu je nenajdete, ale jsou tu. Od té doby, co začnete brát léky na srážení krve, se začnou velmi rychle projevovat.

Nemusí se to týkat všech a nemusíte mít všechny příznaky. Je tu mnoho proměnných – jako je věk, kolikrát se Vám již trombóza připletla do cesty, jak jste vnímaví. Mnoho lidí příznaky přehlíží, a nebo je nevidí. Nechci Vás strašit, jen Vám otevřu oči a pokusím se především doporučit nějaká řešení, která mně samotnému pomáhají. A pokud by se nám povedlo, že bychom spolu i sdíleli zkušenosti, bylo by to fantastické, protože by to mohlo mnoha lidem pomoci. Tak pojďme na to!


Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Už jsem měl 5x trombózu a z toho 1x ve stehnu a 3x v lýtku na úplně stejném místě. Mám jedno lýtko výrazně větší než druhé. Zprvu mě to štvalo, ale teď už to beru tak, jak to je. Vím, že nejsem sám. Při prvním nálezu trombózy jsem šel také na vyšetření plicní embólie. Bylo mi řečeno, že mám 50% šanci, že když mám trombózu, mohu mít také plicní embólii. Dle slov doktora je trombóza a plicní embolie ta samá nemoc a léčí se stejným způsobem, tj. nasazením léků na srážení krve. A také tam byla. Dozvědět se, že i když je trombóza a plicní embólie léčená, že máte 10% šanci zemřít, byl pro mne šokující.


Nasazení léků – nic víc udělat nemůžete | Jste chráněni

Údajně v roce 2024 je úmrtnost velmi nízká (s velmi malou pravděpodobností) ve chvíli, kdy vám budou při diagnostikování žilní trombózy nasazeny léky na srážení krve (antikoagulační léčba). Ten nejdůležitější krok jste udělali, byla vám zjištěna trombóza nebo i v kombinaci s plicní embolií a teď už se léčíte – měli byste být chráněni. Nejhorší je, když o tom ani nevíte.


Léčba

Prvních 14 dní byste měli být opatrnější, nesportovat aktivně, ale chodit běžně. Nedoporučuje se, abyste 14 dní proleželi – je to paradoxně špatně. Pohyb je pro žíly dobře. Obecně byste měli do svého života, pokud jste to tak neměli doposud, začít se více hýbat a zapojovat do běžného života pohyb. Po 14 dnech, pokud jste měli pouze trombózu, se můžete vracet k aktivnějšímu životu, pokud vám neřekl lékař něco jiného. 

Když jsem ležel v nemocnici na pozorování, hodně se mi změnil pohled na svět. Přišla větší pokora a láska k životu. Byl bych rád, kdyby to samé přišlo i u Vás. Žijeme teď a tady a náš život je to nejcennější, co máme. Uvědomil jsem si, že jej nechci promarnit. 


Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve (antikoagulační léčba)

Všeobecně vzato bych řekl, že to, co se u mne vždy začne okamžitě po nastartování léčby, tj. po požívání léků na srážení krve projevovat, je menší srážlivost (to je logické), což je v podstatě jinými slovy – horší hojivost čehokoliv. Je pro mne velmi překvapivé, co všechno v těle a na těle je zvyklé se dohojovat. Myslím si, že je zdravé tělo neustále v procesu hojení. Je neuvěřitelné, co tělo dokáže a jaká je obrovská schopnost regenerace. Léky na srážení krve tento proces regenerace brzdí. Je to z toho důvodu, že lék pomáhá rozpouštět sraženou krev. Při braní léků na srážení krve máte maximálně 1 rok na to, aby se sraženina rozpustila. Pak se nenávratně přemění na svalovinu. 

Je nutné si uvědomit, že trombózy se musíte zbavit, proto berete léky na srážení krve. Ano, to, že to má své vedlejší účinky, je nutné tolerovat. Buďte ale optimističtí, neboť je to často jen na dobu nezbytně nutnou. Jakmile léky na srážení krve přestanete brát, většina vedlejších účinků léků odezní. 


Jak na trombózu aneb vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve 

1) Horší snášenlivost a hojení

Horší hojení se projevuje častější tvorbou záděr, praskající kůže v oblastech konečků prstů, časté problémy v okolí koutku očí způsobené kapkami slz, které se běžně hojí, ale při užívání léků je hojení pomalejší – může docházet k tvorbě suchých míst. Řešení – hned poté, co vstanete, umývejte oči vodou čistě omytýma rukama a osušte opatrně čistým ručníkem. Hlavně nemažte jakýmkoliv krémem, který není určený na oči, neboť mám podezření na zhoršení zraku kvůli právě těmto mastičkám. 

Možná mohou léky na srážení krve způsobovat zhoršení zraku. Představuji si to jako že oči ztratí svoji hojivost. Vždy když jsem začal brát léky na srážení krve, zhoršil se mi zrak až natolik, že jsem musel řešit výměnu čoček v brýlích. Ale samozřejmě se to nemusí týkat každého. Někdo bude mít zrak jako orel do konce svého života. 


2) Sušší kůže

Suchá kůže, suché kožní flíčky, lehčí náznaky ekzémů – to je pro mne a bylo běžný výskyt – vedlejší účinky při poožívání léků na srážení krve. Používám lék Xarelto. Po vysazení léků také po suché kůži jakoby se zem slehla. 

Řešení: Mnoho lidí řeší suchou kůži tím, že se neustále maže. Nejsem úplně zastáncem toho, že by si tělo mělo zvykat na pravidelný přísun impregnačních mastí. Když je kůže suchá, chybí ji voda. Vodu doplníte tím, že zvýšite její přísun. Pijte tedy více, než na kolik jste byli dosud zvyklí. Suchou kůži vyřešíte dlouhodobě jedině tak, že budete více pít. Ano, mastičky jsou dobré, ale jen na překonání krátkodobného problému. Nechcete být závislí na mazání. 


3) Tvorba záděr, kožních prasklin a složité nekončící léčení

Úplně běžné častěji se vyskytující záděry, se kterými jsem předtím neměl tak časté problémy. To samé platí pro kožní praskliny na konečcích prstů. 

Řešení: Už jsem o tom psal ve svých článcích – takže na něj jen odkazuji – Jak se zbavit záděry na prstech? / Kožní praskliny na prstech


4) Brnění rukou

Brnění rukou zejména při spánku. Vzniká to ve chvíli, kdy mám ruce výš, než je srdce. 

Řešení: Pokud si lehnete na záda a ruce dáte podél těla a otočíte ruce směrem vzhůru – hned se Vám uleví. Snažím se přeprogramovat se na to, abych takto ležel celou noc, ale zatím neúspěšně. Pokud ale mě probudí brnění (mravenčení) rukou, mé řešení je okamžité. Velmi rychle se ruce uklidní. 


5) Časté ranní probouzení

Často mě během spánku něco probudí. Buď brnění rukou (mravenčení) nebo bolest vnitřních orgánů. Tím probuzením se mi zvýší tep srdce a je těžké znovu usnout. Za ty roky jsem si vyvinul meditační techniku, která mi pomůže znovu usnout. Uvědomil jsem si, že zvýšený tep hraje proti mě. A tak jsem se snažil naučit, jak tep snížit a zahnat také všechny myšlenky. Protože jakmile se zvýší tep, mozek okamžitě začne pracovat. Tím, že snížíte tep, mozek jde do útlumu. Při probuzení také často pociťuji bolest na hrudi, na zádech, brnění na rukou.

Moje meditační technika zahrnuje jak dechové cvičení, které sníží tep, tak protažení všech důležitých míst, aby se po meditaci dalo dobře spát. Kdo se bojí slova meditace, představte si pod tím jednoduché dýchání a protažení – nic víc v tom nehledejte. Dokonale to funguje. Na 99% vám to pomůže, jen musíte být trpěliví a důslední. Naučte se také vypnout hlavu. S tím vám také pomůže meditační technika. Ale bez vaší pomoci to nepůjde. Když necháte hlavu šrotovat a budete stále přemýšlet nad nějakou těžkou myšlenkou, nepomůže vám ani 50 meditačních technik. To se musíte naučit vy sami – vypnout hlavu při dýchání. Nemyslet na nic jiného. Jen na dech a zda máte správnou polohu. 

Řešení: Až mi někdo napíše, že by tuto techniku rád poznal – možná mi to pomůže jako motivace k tomu, abych o tom napsal. Chystám se na to již několik měsíců. 


6) Zhoršení zraku

Nosím brýle už od střední školy. Kolem 25 let se mi dioptrie celkem ustálily – tzn. že mi nepřibývaly nijak rychle. Např. během 5 let o 1/4 dioptrie – ale vždy velmi pozvolna. Jakmile jsem ale začal brát léky, vždy se mi skokově zhoršil zrak o cirka 1/4 dioptrie. Už se mi to stalo 3x. Takže to považuji za průkazné. Nemusí se to stávat všem – jen chci poukázat na to, že to může být ta příčina, proč se Vám také mohl zhoršit zrak mávnutím proutku.  

Řešení: Žádné není. Bohužel. Smiřte se s tím a jakmile pocítíte, že se to ustálilo – zajděte si za svým optikem a objednejte nové čočky do stávajících brýlí a nebo si objednejte svoje nové brýle. Nezmění se to. Doufal jsem v tom, že se mi zase můj zrak navrátí, ale to se nestalo/nestane. 


7) Bolest nohou s trombózou | Nepravidelný tep

Také vás doprovází bolest nebo brnění nohy tam, kde víte, že máte trombózu? Ne každý má tak citlivé senzory, že to cítí. Já to tak mám – cítím většinou jakýkoliv problém, který mám uvnitř v těle. Moje senzory jsou asi citlivější. Také jsem pociťoval občas nepravidelný tep srdce. Na to jsem si vymyslel svůj postup.

Řešení: Zjistil jsem po té, co jsem vyzkoušel snad všechny sporty, co mi na to pomáhá. Myslím, že to budeme mít společné. Je to pohyb! Ten pomáhá nejvíce. A některé sporty jsou přímo úžasné. Překvapilo mě, jak moc pomáhá chůze nebo práce v pohybu. Pokud chcete vyloženě pomáhat svému tělu a svým nohám – jezděte na kole a choďte plavat. Plavání ale nedoporučuji jen „na kachnu“. Kupte si plavecké brýle a začněte plavat pod vodou. Vždy při ponoření srovnejte páteř do roviny. Když plavete na kachnu, plavete stále skrčení a nenarovnáte páteř – spíše tělu škodíte, než abyste mu pomáhali. I když ano, mohu souhlasit, že je lepší plavat na kachnu, než sedět u TV a krmit se křupkami 🙂


8) Budete chutnat více komárům a muškám lačnících po krvi

Nevím, zda je to jen můj pocit, ale vždy, kdy si ředím krev, připadá mi, že po mě jde více krvelačný hmyz 🙂 Může být ale opravdu individuální. Vždy jsem hmyzu chutnal. Jen pociťuji, že při nasazení léčby chutnám ještě o něco lépe.  


9) Kompresní punčochy | Nosit nebo nenosit a jaké kompresní punčochy?

Tím jsem si také prošel několikrát. Každý lékař řekne něco jiného a některý dokonce nedoporučí nošení kompresní punčochy vůbec. Je obrovský rozdíl mezi lékaři a já to osobně považuji za neuvěřitelně neprofesionální přístup. Nechápu, že není jasný postup, který by mohl pomoci mnoha lidem, kteří zažívají tak těžké období, když zjistí, že mají trombózu. A to i v případě, že trombóza Vás navštíví pouze jednou v životě a již se Vám nevrátí a nebo se Vám bude neustále vracet dokola a nakonec budete nuceni, přiznat si, že budete muset brát léky na ředění krve na pořád. K tomu dojde ve chvíli, kdy se Vám vrátí trombózu potřetí. Pak existuje jasně daný postup (guideline), kdy Vám lékař doporučí na základě vašich opakovaných trombóz, brát léky do konce života.

Původně jsem se zde v tomto článku rozepsal, jakou kompresní punčochu nejlépe zvolit. Pak jsem ještě tyto poznámky rozšířil a teď už vím, že je toho více, než se pro tento příspěvek sluší, tak vkládám podrobnější informace o tom – Jakou kompresní punčochu zvolit? – do nového článku. 


10) Láska k životu | Změň vše, co ti nedělá dobře! | Žij tak, jak žít chceš!

Pro mě jeden z nejdůležitějších vedlejších účinků trombózy a plicní embolie vč. opakujících se trombóz v mém případě vedou k výrazně větší radosti ze života. Pokud chcete a uvědomíte si, že nejste nesmrtelní, můžete to brát i z toho lepšího pohledu. Začal jsem se snažit žít více aktivně, starám se o své zdraví, jím zdravěji a dávám si pozor na škodlivé potraviny, snažím se vyhýbat stresujícím situacím, místo výtahu použiji schody, místo vožení autem jezdím na kole, místo nákupů autem – baru batoho, jdu pěšky a nebo na kole a nakoupím. Vážíte si života a chvíle straveného s vašimi nejbližšími. Pokud teda chcete. Ale já věděl, že můžu sedět někde v koutě a stěžovat si a nebo naopak. A vybrat si tu lepší variantu má větší smysl. Takže se to dá brát i z druhé strany. Nepřemýšlet tolik na tím, co vám trombóza vše vzala, ale také co vám dala a bude dávat. Možná to tak mělo být. Tělo nás upozorňuje na něco, co děláme špatně. Je to jasný ukazatel. Trombóza je jakési Ty! Ty! Ty! Uber, neprožívej, nespěchej, hýbej se více, žij více zdravěji, vyhýbej se stresu a nebo změň zaměstnání/partnera nebo si uspořádej jinak života, apod. Prostě se zamyslete, co vám nedělá dobře, co nedělá vám dobře, vašemu tělu dobře a to začni měnit!


Upozornění/Sdělení

Tento článek vznikl především jako pomoc všem, co zažívají podobné věci, jakými jsem si prošel sám. Nejedná se o žádný odborný článek, ani není výsledkem žádné studie. Nikoho k ničemu nenabádám, ale můžete si na základě vlastní odpovědnosti vyzkoušet některé návrhy. To je na Vás – jste většinou dospělí a dokážete se rozhodovat sami za sebe. Nepřináším Vám žádné zázraky – jen porozumění, pochopení a možná úlevu. Na téma tohoto článku si můžete udělat sami svůj vlastní názor. Jedná se pouze o mé vlastní zkušenosti, kterými Vám chci říct tyto věci:

Nejste v tom sami. Mnoho lidí zažívá to samé. Neochota doktorů, jejich neschopnost, ať už úmyslná, zjevná a nebo mylná. Nechci být nesoudný, také jsem se setkal s dobrými lékaři, kteří neúnavně bojují s pacienty a jejich trombózami – jen je jich skutečně málo (to je moje zkušenost). Je nutné si uvědomit, že zdravotnictví má spousty pacientů s podobnou situací a musí nás řešit rychle a jednoho po druhém. Nebojte se říct si o pomoc. Věřte tomu, co cítíte. Když máte pocit, že se Vám trombóza vrátila – může tomu tak skutečně být. Nebojte se jít na vyšetření. Ale zase na druhou stranu, nechoďte za lékaři jen kvůli přehnanému strachu – nebuďte hypochondři. Můžete tím způsobit útrapy ostatním, kteří mají skutečné problémy. Lékařů je málo, nemocných více.


Zdroje článku

Medical Tribune – https://www.tribune.cz/archiv/akutni-plicni-embolie/

Můj život s nemocí – Hluboká žilní trombóza – https://www.mujzivotsnemoci.cz/tromboza
Trombóza na WikiSkripta – https://www.wikiskripta.eu/w/Tromb%C3%B3za

 

 

 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Zdraví:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] prvním příspěvku týkající se trombózy s příznačným názvem – Jak na trombózu – jsem vám poskytl své vlastní zkušenosti s touto nemocí, které vám mohou ušetřit a […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x