
Často se mluví o zhoršujících se psychických problémech mladých, dětech. Dokazují to statistiky – zhoršují se čísla. Z mého pohledu – je to vidět i všude kolem mě. Asi je to nevyhnutelné, aby se v některých dobách lidstvo potýkalo s těmito problémy. Myslím si, že dnešní stav je způsoben prázdnotou, kterou si sami soustavně vytváříme tím, jak používáme dostupné technologie (na které jsme nebyli zvyklí), v jaké stavu je současná společnost (hospodářsko-ekonomicko-politická-společenská), a také jak si zvykly firmy zvyšovat nároky na své zaměstnance – na rodiče dětí. Ubírají nám čas a prostor věnovat se sobě (také díky technologiím), svým dětem, svým blízkým. Nebo ještě hůře, kdy si sami zvolíme, že je pro nás více přínosné používat technologie nebo trávit čas prací, než bychom trávili čas se svými dětmi nebo se svým okolím. Vztahy již nejsou na prvním místě a my lidé tomu jdeme trochu naproti. Nevím, co je příčinou, ale začali jsme upřednostňovat jiné věci na úkor rodiny, kamarádů, vztahů, přímé a osobní komunikace. A to je kámen úrazu.
Co je příčinou většiny psychických problémů dnešních dětí? Lidstvo spěje k prázdnotě
Jsme více on-line a ztrácíme vazby, které jsou neuvěřitelně důležité pro naši existenci. Máme teď čas zjistit, jak moc jsou pro nás vztahy důležité. Je otázkou času, kdy tomu dáme zpátečku. Právě z toho důvodu píši tento článek, aby to lidé zavčas pochopili. Máme tu enormní množství psychických problémů, které nelze řešit současným z mého pohledu velmi špatně fungujícím zdravotním systémem – kde nikdo nikomu není schopen poradit v případě psychických problémů. Ani váš obvodní vám neřekne, co dělat. Budete s dítětem a nebo i sám chodit po všech možných profesích.
Kdo vám narovinu řekne, že psycholog je spíše jen teoretik, psychiatr je tu často jen od léků a že pokud chcete skutečně problém řešit, potřebujete dobrého, skutečně dobrého psychoterapeuta, který vám bude schopen pomoci s problémy, které jste v sobě nashromáždil. Léky nejsou věc, která pomáhá. Jen v krajních případech a jen přechodně, ale není to to, co vyřeší problémy, které vytváří bloky v našich myslích. Ty se dají vyřešit jen tak, že zjistíme, co máme za problémy, co se nám v hlavách nashromáždilo za nepořádek a je potřeba to postupnými kroky vyčistit. Je to jako binec na kuchyňské lince – vyčistíte to jen tak, že si tam uklidíte.
Bohužel těch dobrých psychoterapeutů není zase tolik. Je to jako se vším. Dejte si pozor na ty, kteří chtějí jen vydělat. Ano, i v této profesi tyto lidé jsou.
Prevence
Vy tomu všemu můžete jak u sebe, tak u svých dětí předcházet tím, že budete udržovat nějakou rozumnou prevenci, o které vám ještě napíši někde v závěru článku. Můžete využít mých rad, ale je to vždy na vás. Vy máte odpovědnost sami za sebe, vy se rozhodujte. Stačí, když se necháte inspirovat. Toto je cesta a stačí, když po ní půjdete.
Vypněte zařízení a běžte ven, bežte mezi lidi. Místo prázdné samoobslužné pokladny jděte k té, kde máte pokladní fyzicky. Místo boxu zásilkovny běžte tam, kde vám balík vydají osobně. Mluvte se sousedy, pěstujte vztahy. Buďte s kamarády, jezděte na výlety do přírody. Když jste v přítomnosti kamarádů, rodiny – nekoukejte při tom do mobilů. Žijte přítomností. To jediné nás plnohodnotně naplňuje – buďte, žijte, s někým koexistujte.
Prázdnota
Kdy jste prázdní duševně, nemáte v sobě radost, netěšíte se, neužíváte si, netancujete. Jste prázdní. Jste dutí. Buď vám vyprázdnili rodiče svými požadavky, společnost nebo jste vytloukli radost a energii sami ze sebe. Na tom nesejde. Na nikoho se nezlobte, nikdo za to nemůže. Je potřeba to změnit. A vy jste jediní, kteří mají klič k tomu tomu předcházet, nebo změnit přístup.
Příčina prázdnoty
- Zvyšující se nefunkčnost vztahů mezi lidmi
- Dostatek všeho
- Výchova rodičů a jejich nepřítomnost
- Doba technologií – telefony / internet / sociální sítě – degenerace
- Chybné vzorce chování
Řešení prázdnoty – efektivní postupy
Většina hlavních příčin prázdnoty, které uvádím, jsou vzájemně propojené (všech 5 bodů). Nelze je z mého pohledu jednoduše oddělit, ale budu se snažit dát vám efektivní návod, jak problémům předcházet a nebo jak již vzniklé chybné postupy můžete vrátit do správných kolejí. Ani když už jsou děti (i dospělí) naučeny chybným věcem, stále je možné to upravit. Jen to bude o trochu těžší a náročnější.
Když má dítě dobrý základ – jde vše snadno. Pokud jste mu dobrý základ nedali, bude to složitější, bude potřeba, abyste měli trpělivost – s dětmi, ale v prvé řadě i sami se sebou. Změny je potřeba aplikovat nejprve sami na sobě. Možná jste sami vykolejení a potřebujete se dostat zpátky do kolejí. Někdy jste na to sami. Když budete chtít, dokážete to. Je to na vás. Pokud to, co tady čtete považujete jen za blábol – nečtěte to – nemá to pro vás žádný smysl.
1. Zvyšující se nefunkčnost vztahů mezi lidmi, mezi dětmi a rodiči (i obecně nefunkčnost vztahů kdekoliv)
Určitá nefunkčnost vztahů tu byla vždy – to je normální. Nejhorší na tom je ta kombinace, kdy dospěláci nemají dostatek času na sebe a ani na děti nebo své blízké. Do toho ty všudypřítomné technologie, které jsou hojně využívány. V podobě: „Vezmi si tablet a neruš mě.“ Často už je to zaběhlá zvyklost a už ani není potřeba dětem říkat, aby nerušily, mají při ruce nějaké zařízení a zabavíme se automaticky sami. To, co je náplní sociálních sítí a dalších náplní internetu je samozřejmě často zkreslené a neodpovídá realitě života. Děti i dospělí nekomunikují, nebaví se o problémech, často si obě strany myslí, že vyřeší svůj problém on-line, což je nereálné. Poslouchat podcasty, naslouchat psychologickým pokynům – to nás skutečně nespasí. Je to často velmi obecné a my to neumíme praktikovat v životě.
Řešení, co dělat na zvyšující se nefunkčnost vztahů
Popovídat si společně, najít si na sebe čas. Zeptat se, co tě trápí. Mít čas a vnímat potenciální problémy, předcházet díky tomu preventivně nějakým větším problémům, mluvit spolu – to by mělo být základem výchovy nebo vztahů, které se utváří. Ty studené věci, které nás převážně spíše rozptylují (mobily, tablety, atd.), to vnímám intenzivně jako něco, co zásadně zhoršuje využití našeho potenciálu života, času. Ten čas, který strávíte se studenými přístroji – zjistěte, kolik času to je? Představte si, že byste tento čas, nebo třeba polovinu času strávili něčím jiným – komunikací, čtením knih, společně stráveným časem (mluvením a navazováním či posilováním vztahů).
2. Dostatek všeho
Je to těžké v dnešní době, ale je nutné, abyste svým dětem nedávali vše, co jim na očích vidíte. Na co si dítě zvykne, je mu pak odrazem po zbytek jeho života. Když jej zavalíte vším, nemá proč o něco usilovat. Ztratí vítr do plachet. Nedáte mu žádnou motivaci. Dostane vše bez zásluhy. Proč se snažit, když dostanete všechno, na co pomyslíte? A když si zvyknete na vše a pak to najednou ztratíte – ztratíte i částečně sám sebe. To je úskalí dnešní doby. Mnoho lidí si to neuvědomuje. Chceme dopřát našim blízkým nebo dětem to, co my jsme neměli – to ale není správný postup.
Řešení jak na dostatek všeho
Je mnohem lepší, když díte trochu strádá a je zvyklé si některé věci vydobýt samo, svým úsilím, svojí pílí, něco za něco. Někdy mít přání, které není splněné hned, ale to dítě bude mít čas, kdy bude o tu věc usilovat, něco pro to udělá. Třeba bude šetřit své peníze a teprve pak po nějaké zásluze/námaze, po delším časovém úseku, sám získá, co si zamanul. Tím, co dítě naučíte, s tím bude žít celý život. Když jej naučíte žít v přepychu, bude velmi těžké žít s tím, že je pro všechno potřeba trochu zabojovat. Když jej to naučíte naopak, bude se dítěti žít o to lépe.
3. Chybná výchova rodičů a jejich nepřítomnost
Zde bych mohl psát hodně dlouho. Vím, že se mnoho namluvilo o tom, jak je špatná mladá generace. Problém ale nevidím u mladé generace. Problém je u jejich rodičů, kteří to způsobují, ať aktivně, či pasivně, vědomě či nevědomě. Rodiče obecně věnují dětem málo času. To je základní problém. Rodiče myslí zejména na sebe, pak dlouho nic a pak teprve na ty ostatní. Ztratili jsme pokoru, slušnost, férovost, pořád někam spěcháme, ztratili jsme radost ze života, a to, co jsme ztratili, také ukazujeme našim dětem. Vše, co děláme špatně, to vše, se projevuje na dětech. Ty jsou nám zrcadlem. Pokud nám na nich něco hodně vadí a jsou k tomu pádné důvody, často jsou to neduhy jednoho z rodičů. Nejprve tyto neduhy/chybné vzorce chování musíme vyřešit u sebe a teprve poté můžeme chtít, aby to přestaly dělat děti. Vy jste k tomu ale slepí a svoji vlastní chybu nechcete vidět – to je takový začarovaný kruh. Ale vězte, že z 90 % je to od vás. Vy jste vzorem pro děti, od vás to odkoukali. Pokud je dítě agresivní, jste agresivní také. Pokud neřešíte situaci smysluplně, odkoukali to děti od těch nejbližších. Neříkám, že to tak platí vždy, ale většinou to tak je. Je potřeba si to přiznat a být ochotni sami se sebou pracovat.
4. Doba technologií
Dnes je důležitější viset na mobilu/internetu/sociálních sítí, než se věnovat sobě vzájemně. Smál jsem se obrázku na pinterestu před několika lety, kdy se malé dítě – batole – dívá na svého rodiče a vidí jej tak, že místo obličeje má hranatý mobil. Ta myšlenka mi utkvěla v hlavě. Dívám se kolem sebe a je smutné, že s touto namalovanou nadsázkou musím souhlasit. Nejčastější pohled na maminky, které jedou s dítětem v kočárku je takový, že maminka musí být online. Buď si s někým volá, nebo kouká do obrazovky, nebo něco hledá, či si s někým píše a nebo sleduje nějaké sociální sítě – je to vlastně jedno. Ale faktem zůstává to, že rozhodně je nadvláda činností netýkající se miminka a to i když je vzhůru. Ty „proklaté“ elektronické věci mají přednost. Kdysi jsme dětem věnovali větší díl pozornosti – zpívali si s nimi, mluvili s nimi – a to i když byli v bříšku. Teď je naše energie odkloněná špatným směrem. A to jsem začal u maminek, které mají největší pouto ke svým dětem.
Nemusím ani mluvit o tom, že to dělá každý chlap v domácnosti, pro kterého jakékoliv zařízení je paušálně více zajímavé, než běhající děti. Odvracíme se od toho, co je pro nás nejcennější kvůli jakémusi dutému pocitu naplnění sledováním nic neříkajících obrázků a videí, které mohou být poutavé, ale jsou vesměs prázdné. Netýkají se nás a nic nám nepřinesou. Klidně i 4 hodiny denně koukáme do obrazovek. Když jsme schopni objektivně zhodnotit přínos tohoto konání, zjistíme, že nás to nerozvíjí a spíše nám to ubírá šedou kúru mozkovou. Omlouvám se všem do telefonů/tabletů/notebooků/sociálních sítí zamilovanejch – ale taková je realita. Měli bychom se od toho odpoutat, čím dříve, tím lépe.
5. Chybné vzorce chování
Hledání dokonalosti zevnějšku – chybný vzorec chování
Snažíme se o hledání dokonalosti zevnějšku, přitom bychom měli posouvat své hranice zejména u sebe sama. Měli bychom být aktivní při hledání sebe sama. Vylepšení zevnějšku nám nepomůže s tím, že se necítíme dobře. Ani nové auto/mobil vám v dlouhodobém měřítku nezlepší náladu. Pracujte na sobě, jedině tak budete schopni cítit se lépe. Je to běh na dlouhou trať, ale to jediné pro vás bude mít výsledky.
Závěr – řešení v kostce | Desatero zbavení se prázdnoty
- Změňte své priority. Nenechte se ovládat svým zaměstnavatelem.
- Upravte své návyky. Neztrácejte svůj čas s mobily, se sociálními sítěmi.
- Využijte lépe svůj potenciál, který s mobilními zařízeními často ztrácíte. Nic vám to nedává – vesměs vás to jen vysává.
- Věnujte se více sobě a svým blízkým, posilujte vztahy – to vás bude naplňovat.
- Vyhledávejte více komunikaci, než bez kontaktní komunikaci – bezkontaktní pokladny, bezkontaktní panely, online obchody.
- Komunikujte, mluvte.
- Méně peněz neznamená horší život. Materiálno je důležité, ale není to vše.
- Sice budete mít méně peněz, ale můžete mít více sami ze sebe a i vaše okolí z toho bude těžit.
- Žijte naplno, spěte pravidelně a min. 7-8 hodin, hýbejte se.
- Dělejte pravidelně, co máte rádi nebo co jste měli rádi a přestali jste dělat – když už máte nějaké psychické problémy (nuťte se k tomu).
- Pochvalte sami sebe a učte to i své děti (nejdůležitější je vlastní pocit ze sebe sama – neděláme to pro druhé).
- Pravidelně odpočívejte – klidně zvolte každou neděli jen pro odpočinek.
- Doporučují méně strojů – více lidí, přírody!
Zkuste alespoň jeden bod z desatera a pokud uvidíte, že vám to pomohlo, přidejte další!
- Co je příčinou většiny psychických problémů dnešních dětí? | Lidstvo v současnosti spěje k prázdnotě - 19.4.2025
- Jak se zbavit bolesti zad během spánku v noci i ráno? | Funkční postupy - 29.12.2024
- Totalitní a autoritativní režim versus demokratický | Současné boje mezi režimy/protipóly | 2. díl - 20.12.2024
Další články z kategorie Zdraví:
Jak se zbavit bolesti zad během spánku v noci i ráno? | Funkční postupy
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek