článek: Bolest zad
Když je Vám 20 let nemusíte to řešit. Když je Vám 30, začínáte to řešit, ale nemusíte. Když se blížíte 40, měli byste to řešit. Obecně platí, že čím jste starší, tím byste měli více naslouchat svému tělu a přizpůsobit se jeho potřebám. Jedině tak zůstanete vitální, zdraví a můžete předcházet některým zbytečným chronickým potížím. Když se ozve bolest zad, je to jasný signál k tomu, že je něco v nepořádku. Máme pro Vás návod, jak byste se měli postupně bolesti zad zbavit. Považuji ho za komplexní řešení pro každého (kromě výjimek fyziologického původu). Pojďte se na to podívat!
Bolest zad | Najdi hlavní příčinu a zatoč s ní
Pokud žijete relativně zdravě, máte rozumnou váhu, každý den se hýbete a pracujete 8-9 hodin v sedavé práci, neměli byste mít problémy se zády. Je nutné nesedět 8 hodin v kuse u monitoru, ale dávat si přestávky, vkládat do těchto 8 hodin nějaký pohyb. Miliony let se naše těla hýbala, to jim chybí. Proto vzdorují. To ale jistě každý ví. Zdravý pohyb každý den – a to myslím i uklízení doma, zahradničení, procházky, kolo, běh, sporty, schody, chůze atp. by měl být samozřejmostí. Pokud se rozumně hýbete, a přesto Vás bolí záda, děláte něco špatně. Tělo Vás upozorňuje bolestí zad na špatné návyky. Je to obranný mechanismus těla.
Nejlepší fyzioterapeut jste Vy
U začínajících nebo již probíhajících bolestí zad, dle mého názoru, nemůže návštěva fyzioterapeuta mít takový efekt, jako to, že si sami na chvíli sednete, a popřemýšlíte nad tím, proč ty bolesti máte? Žijete se svým tělem 24 hodin a 7 dní v týdnu. Jedině Vy můžete být nejlepším fyzioterapeutem sami sobě. Vy ovlivňujete zásadně stav Vašich zad a Vašeho těla.
Vy můžete být sobě tím nejlepším učitelem – jen musíte chtít. Položte si tyto otázky a najděte hlavní příčinu bolesti zad:
Otázky na tělo – Jak na bolest zad?
Jsou to otázky na tělo, ale stejně o realitě víte moc dobře, i když se možná před tím sami schováváte a nechcete to řešit – možná jste příliš pohodlní. Teď Vám jde ale o zdraví, pohodlnost musí jít stranou. Když nebudete schopni si tyto otázky položit a upřímně zodpovědět, nebudete schopni se bolest zad zbavit. Budete se motat v nekonečném kruhu. Otázky níže považuji všechny za důležité.
Vložená upoutávka – Jak léčit zadní rýmu
- Máte moc stresu? Mnoho lidí stres podceňuje. To je chyba. Co kdybyste trochu zvolnil/a? Méně věci řešil/a? Se stresem pomůže i pohyb – odbourává jej. Tato otázka (stres) je záměrně na 1. místě – častý problém dnešní doby. Když zažíváte stres, špatně dýcháte a jste v sevření -> to svírá žaludek, hrudník, prostor kolem žeber, vnitřnosti, svaly, mozek se dostatečně neprokrvuje a mnoho dalších negativních účinků. Nesprávné dýchání dle mé zkušenosti ovlivňuje mnoho funkcí našeho těla. Správné dýchání toto sevření/napjetí uvolňuje a má vliv i na optimální funkci naší schránky.
- Žijete zdravě? Nebo žijete spíše pohodlně. Tělo potřebuje nepohodlí – bylo na něj zvyklé miliony let. Jezte pestrou stravu, otužujte tělo, dávejte mu malé šoky (třeba i teplotní – sauna/sprcha/přechody), nechte tělo někdy vyhladovět, odpočívejte cíleně nikoliv pořád, dopřejte mu pohyb – viz níže.
- Máte dostatek/nadmíru pohybu? Sedavé zaměstnání/fyzická práce. Přidejte pohyb nebo uberte. Pohyb -> dýchání -> uvolnění.
- Máte nadváhu? Pokud ano, je nutné svoji váhu snížit. Hlavně žádné diety. Musíte změnit špatné zlozvyky. Vyšší váha -> vyšší zátěž pro organismus -> snižování funkceschopnosti -> vysoké opotřebení -> zkracujete si život. Nevěřte tomu, že je nadváha v pořádku – to si jen něco nalháváte. Nadváha se vždy projeví na tělesném i duševním stavu. Můžete tělo zbavit zbytečného rizika nebo alespoň mu ulehčit. Ale nepřehánějte to – vždy vše s mírou!
- Spíte plnohodnotně? Je nutné spát s čistou hlavou/nepřerušovaný spánek/min.7-8 hodin/denně. Upřímně nevěřím tomu, že někomu stačí 4 hodiny spánku. Dobrý spánek je důležitý pro správný vývoj Vašeho těla i mysli.
- Spíte na vhodné matraci/máte vhodný polštář? Pokračování níže.
5 minut upřímnosti
Zjištění příčiny problémů -> postupné odstranění bolestí zad i jiných
Všechny tyto otázky Vám mohou jednoduše napovědět během 5 minut upřímnosti k sobě samotnému. Pokud se Vám podaří být k sobě upřímný, teprve poté máte velkou šanci bolest zad odstranit (a i mnoho jiných nešvarů, díky kterým Vaše tělo trpí).
Řeknete si například, že je potřeba zhubnout 10 kg a začít se více hýbat. Hlavně nehubněte žádnou drastickou dietou. Je to vše jen o Vás. Pokud budete chtít zhubnout, zhubnete. Začněte pozvolna. Uvidíte, jak se budete dobře cítit. Pijte více vody z kohoutku a méně sladkého, pestrou stravu, vyrovnanost kyselé a zásadité stravy (více zeleniny a ovoce). Když to spojíte s pohybem a vytvoříte si z toho postupně nové návyky a těch starých zaběhlých se po pár měsících zbavíte – není potřeba platit za nezdravé diety, komerční hlouposti, kterým jde jen o výdělek. Nezapomeňte, že zvyk změníte až po 60-90 dnech. Nejde o to začít měnit svůj zvyk, ale převést jej do zvyku jednou provždy. Je to o Vaší hlavě, když budete chtít, dáte to. Když ne, zůstane vše při starém a bolest zad a další negativní projevy Vašeho těla zůstanou.
Tělo je dokonalé
Pokud cokoliv děláme více, než je zdrávo, tělo je natolik dokonalé, že Vás upozorní. Bolest je úžasný indikátor toho, že je něco v nepořádku. Představte si to jako auto, které díky žluté nebo dokonce červené kontrolce ukazuje na palubovce, že je něco v nepořádku. Přesně tak na to poukazuje Vaše tělo. Jen mu musíte začít naslouchat. Když půjdete k fyzioterapeutovi – pomůže Vám na chvíli s problémem. Odblokuje Vás. Někteří šikovnější Vám dokonce předají nějaké jednoduché a přitom účelné cviky, které Vás přimějí k tomu, abyste se začali pravidelně hýbat a nakonec se k tomu stejnému, k čemu jste se mohli dostat sami, doberete. Ano, souhlasím. Někdo k tomu prostě toho fyzioterapeuta nebo 3. osobu potřebuje. Ale jsem si jist, že když budete chtít, zvládnete to sami.
Pilulky
Ještě bych chtěl říci, že si všímám kolem sebe posledních několik let, že jsou lidé v zajetí pilulek. Kdykoliv někoho začne něco bolet, automaticky bez přemýšlení vytáhnou pilulku. Proč? To nevím. Možná neustálým marketingovým masírováním v médiích, v televizi, v rádiu.
V reklamách slyšíte: „Bolí Vás něco, vezměte si pilulku, namažte si záda a bolest je pryč.“ Jste si jisti, že je to správný postup? Tělo Vám signalizuje bolestí, že je něco špatně. Místo toho, abyste tomu naslouchali, jednoduše to odstraníte pilulkou. To pomůže pouze krátkodobě. Vám to nevadí a opakujete to čím dál častěji. Věříte tomu, že problém řešíte. Není tomu tak. Tento postup je špatný. Tělo trpí hned dvakrát:
1) Nevratná deformace
Neřešením problému zdeformujete své tělo jednou provždy a nebude již návratu.
2) Zátěž pro organismus
Dáváte svému tělu látky, které velmi zatěžují organismus – např. játra, srdce, žaludek, střeva, atd. – to se sice neprojeví hned, ale po pár letech problém přijde a vy již nebudete vědět, že je to kvůli těmto pilulkám. Budete se divit, proč.
Před spaním | Poloha při spánku | Polštář
Vy si projdete všechny otázky na tělo (6) a zjistíte, že by mělo být vše v pořádku. Přesto Vás záda bolí. K tomu samému jsem došel také. Věnoval jsem veškeré své úsilí vyřešit všechny možné příčiny bolest zad. I když jsem se snažil ve všech oblastech (6) být o lepším – naučil jsem se lépe pracovat s denodenním stresem, více jsem se hýbal, více cvičil, méně seděl u počítače, v sedavé práci jsem se snažil dělat si častěji přestávky, shodil jsem několik kilo. Stále to nepomáhalo.
Nakonec jsem zjistil, že je to tím, že mám špatné návyky při spaní. Každý den a zejména o víkendu jsem se po 6 hodinách probouzel s bolestmi zad. Chtěl jsem spát 8 hodin, ale po 6 hodinách jsem už kvůli bolestem nevydržel spát. Ale tím to nekončí – přišel jsem na to – co mi od bolestí zad pomůže:
- Před spaním je dobré se protáhnout a uvolnit různá sevření (často způsobená nedostatečným pohybem/stresem v práci/v životě)
- Spaní na zádech (upřednostňujte)
- Anatomický polštář pod hlavou
1. Protažení (Jóga – ležící bohyně)
Chodit jsem k vícero fyzioterapeutům. Měl jsem několikrát státem dotované rehabilitace na záda. Když to bylo státem placené, fyzioterapeuti mi dobré cviky/tipy na změnu zlozvyků nepředali. Když jsem začal platit na soukromo, přece jenom měli větší potřebu něco mi vysvětlit. Většina cviků byly ale nepohodlné a vyžadovaly z mého pohledu příliš mnoho nepohodlí nebo mi to bralo více času, než jsem byl schopen tomu dávat. Nejvíce se mi zalíbil cvik se třemi pěnovými balonky – byl funkční a pomáhal mi srovnat záda, ale byl celkem složitý a před spaním pokaždé nechcete myslet na to, jak si někde budete brát balónky.
Našel jsem tomuto cviku alternativu v józe. Jedná se o pozici „Shavasana (pozice mrtvoly)„, ale trochu jsem si ji upravil – spojil jsem pokrčené končetiny patami k sobě – abych si uvolnil také kyčle. Od té doby jsem žádný lepší nenašel. A jak na to:
Lehněte si na záda. Nohy pokrčte a chodidla dejte patami k sobě. Kolena jdou k zemi – pravé na pravou stranu a levé na levou. Snažte se záda srovnat do roviny vůči posteli. Neměla by Vám tam zůstat mezera. Ruce musí směřovat dlaněmi nahoru. Dlaně otočené vzhůru uvolňují žebra, chrupavky, páteř. Takto usínám. Záda se mi během pár minut uvolní a já v této poloze usnu. Když se probudím začínající bolestí zad, opět se do této polohy ve spánku přesunu. Tělo se srovná, záda, hrudník i pánev se touto polohou uvolní a já mohu spát dál. Je to skutečně perfektní cvik.
Před spaním ještě používám na uvolnění páteře 2. cvik – polohu Supta Matsyendrasana (páteřní vývrtka vleže) – na levou i na pravou stranu. Našel jsem pěkné video:
2. Spaní na zádech
Vyzkoušel jsem mnohokrát všechny možné polohy. Každá je pro tělo určitým způsobem namáhavá. Snažil jsem se vnést do přemýšlení i logiku. Nejrozumnější a nesmysluplnější mi vyšla poloha na zádech – to je správná poloha těla při spaní. Už jen logicky, když spíte na zádech – veškerá Vaše váha je rozprostřena do velké plochy.
Když jste na bocích, Vaše váha se opírá na menší ploše, přičemž si můžete časem způsobovat chronické problémy s rameny. Ramena jsou při těchto polohách velmi namáhána. Když ležíte na břiše, máte hlavu v nepřirozené poloze. Ať ji máte v jaké poloze chcete, budete napínat svoji páteř tak, že časem dojde k mechanickému poškození, které opět povede k chronickým potížím, kterých se již nemusíte nikdy zbavit. Pokud si zvyknete časem na spaní na zádech, zjistíte, že je to nejlepší poloha. Samozřejmě, že při spaní je potřeba polohy měnit – lehnout si na stranu. Snažte se ale dávat spaní na zádech přednost – je to nejvhodnější poloha pro Vaše tělo. I statik by se mnou souhlasil 🙂
Jiná situace nastává ale ve chvíli, kdy máte zadní rýmu. To spíše doporučuji spát na boku, abyste se byli schopni vůbec vyspat. Zadní rýma v poloze na zádech dokáže potrápit. V poloze na boku zadní rýma nenapáchá takovou paseku. Nemoc by Vás měla ale po týdnu opustit a Vy se můžete opět vyspat na zádech.
3. Anatomický polštář (kvalitní!)
Aby tato poloha na zádech byla dokonalá, je potřeba mít ideální podložku pod hlavu. Zkoušel jsem opět mnoho možností – nic nebylo vhodné. Až jsem jednou vyzkoušel anatomicky tvarovaný polštář. Je nutné upozornit, že ne každý anatomicky tvarovaný polštář je dobrý. Zde bohužel platí pravidlo, že je nutné zaplatit za to, abyste získali to, co potřebujete. Například anatomicky tvarovaný polštář značky D….o, kterou jsem měl možnost dlouhodobě zkoušet, zdaleka neodpovídala tomu, co jsem od polštáře tohoto typu očekával a dokonce mi moc nepomáhal. Musel jsem hledat dál. Ale našel jsem. Můžu vřele doporučit značku Tempur, která nabízí polštáře, které se skutečně velmi dobře přizpůsobí zakřivení hlavy a šíje. Toto není žádná marketingová podpora, nemáme z toho žádný příjem. Je to jen doporučení z vlastní zkušenosti.
Další tipy pro uvolnění zad/páteře (na bolest zad)
1. Stoj na hlavě (Salamba Sirsásana)
Velmi často používám na uvolnění těla, zad i páteře opět jógu, která se mi ukázala jako jediným skutečně účinným prostředkem. Jedná se o polohu – Stoj na hlavě (Salamba Sirsásana). Vyzkoušel jsem skutečně mnoho variant uvolnění, ale zde jsem viděl reálné a relativně rychlé výsledky. Vždy když cítím bolest zad výraznější, než je běžně, a nebo pokud mě čeká něco náročného, nebo něčím náročným procházím, uvolním se prostřednictvím této úžasné polohy. I logicky mě to do sebe zapadá. Celý den chodíte hlavou i páteří vzhůru/sedíte hlavou i páteří vzhůru. Celé tělo dostává celodenní zátěž. Když otočíte polohu Vašeho těla (hlava i páteř), musí zákonitě dojít k určitému uvolnění.
2. Overball
Zajímavým nástrojem, který může pomoci při sezení jak v práci v kancelářském křesle, tak v autě, je tzv. overball. Dostal jsem jej jako tip od jednoho z šikovnějších fyzioterapeutů a musím říct, že zde jsem efekt skutečně dlouhodobě cítil. Je potřeba si jej nechat v autě nebo přímo v kancelářské židli nebo po ruce, abyste na něj nezapomínali. Není vhodné používat jej celý den, ale pokud to bude třeba půl hodiny denně – může Vás příjemně uvolnit. Jde o to, aby záda nebyly stále ve stejné poloze. Lehce nafouknutý míč Vám nedovolí sedět strnule. Nechte svá záda aby se hýbali. Míč můžete dávat jak do různých částí zad (od spodní části až po horní). Pozice měňte, záda se Vám odvděčí.
K zamyšlení (nemohu vynechat)
Sport nebo pohyb
Tento bod nemohu vynechat. Jakýkoliv sport a nebo pohyb, u kterého pravidelně dýcháte, je perfektním nástrojem k uvolnění zad. Intenzivním dýcháním (nádech/výdech) dochází k uvolnění celé oblasti, která je od pasu po hlavu. Schválně sledujte, co se děje, když intenzivně dýcháte např. při běhu. Plíce i břicho se naplňují vzduchem a opětovně vyprazdňují. Díky tomuto dýchání dochází k pohybu v celé horní části těla. To vyvolává jakousi vlnu uvolnění u všech přilehlých orgánech a v celé hrudní konstrukci. Při aktivním sportu jsou sevření, která jsou vytvořená ze sezení či ze stresu, či špatných poloh, uvolňována – vše je v pohybu. To je to, co Vaše tělo potřebuje. Ideální sporty považuji chůzi, běh, plavání, kolo, veslování (i na kvalitním trenažéru).
Správné dýchání
Nezapomeňte se věnovat správnému dýchání. Je to také velmi důležitá činnost, kterou dělá Vaše tělo. Položte si otázku, zda správně dýcháte. Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. Už tak je článek velmi rozsáhlý 🙂
Také by Vás mohlo zajímat
Jízda na kole | Střídavá (kontrastní) sprcha | Bolest zad | Sny a dobrý spánek | Meditace | 20ti minutovka | Běh pro začátečníky
Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
[…] Šampon na vlasy | Přírodní | Nejen na mastné vlasy | Šoptip Kožní praskliny na prstech | 3 pravidla | Jak na ně? Meditace | Nic víc než jedna myšlenka | Správné dýchání | Různé techniky Zadní rýma a její léčba | Funkční postup | Bez chemie | Rýma – 3.díl Bolest zad | Najdi hlavní příčinu a zatoč s ní | Bez obalu […]