7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza – 2. díl

V prvním příspěvku týkající se trombózy s příznačným názvem – Jak na trombózu – jsem vám poskytl své vlastní zkušenosti s touto nemocí, které vám mohou ušetřit a napovědět, pomoci. Dělám jen z toho důvodu, že jsem sám nic plnohodnotného na internetu ani od doktorů nezískal. 

Toto je její pokračování, které se konkrétně zabývá kompresní punčochou. Zabývám se zde otázkami typu – Jakou kompresní punčochu zvolit? Zda má kompresní punčocha pro trombotiky smysl – Ano, zajisté. Máte nárok na předpis – Ano. Jak kompresní punčochu vybrat, jaký typ, jakou značku, velikost, na co si dát pozor, atd. 


7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? 

1) Mají kompresní punčochy smysl? 

Pomůže vám nošení kompresních punčoch? Odpověď zní – jednoznačně ano, pomůže. Obzvláště na začátku, kdy nasadíte léky doporučuji nosit kompresní punčochu. Vždy naslouchejte lékaři, co vám řekne. Ale jsou případy, kdy vám neřekne nic a nebo zapomene. Nebo jste prodělal poprvé stehenní trombózu a podruhé lýtkovou – přitom vám na podruhé lékař doporučí nosit jen lýtkovou kompresní pounčochu – to je nesmysl!

Je nutné vědět, že pokud jste měli velkou trombózu ve stehně – je nutné nekupovat pouze lýtkovou kompresní punčochu, ale punčochu stehenní, která působí především na místo, které bylo trombózou poničeno. Často může dojít k tomu, že stav žil se již nevrátí do původního stavu. 


2) Mám nárok na předpis na kompresní punčochu?

Ano, máte nárok na předpis na kompresní punčochu. Je dobré vědět, že můžete požádat o předpis na kompresní punčochu – na standardní punčochu (cirka 500-600 Kč, nevím přesně). Každý má nárok na předpis kompresní punčochy 1x za 6 měsíců (nebo za 1 rok). Standardní velikost kompresní punčochy je zadarmo a je hrazena pojišťovnou. Pokud si vyberete tu nadstandardní, pak je nutné uhradit doplatek. Já to dělám a vím proč. Ale je to na každém.  


3) Jak na punčochu? | Zjisti správnou velikost kompresní punčochy

Popravdě, na začátku jsem vůbec nevěděl, že jsou různé velikosti kompresních punčoch. Že je možné, aby vám nohu, na kterou kompresní punčochu pořizujete, nejprve změřili. Je několik velikostí kompresních punčoch a jsou také různé značky. Na trhu je zřejmě nejvíce prodávaný jen jeden německý výrobce Medi GmbH& Co. KG, který prodává zboží pod značkou Mediven a Maxis. V lékárně mi říkali, že se jedná o českou a německou značku, ale zdroje ukazují, že se jedná pouze o jednoho německého výrobce.

Údajně jsou obě značky stejně dobré. Já si pořizoval na začátku Maxis a pak jsem přešel kvůli pocitové kvalitě na značku Mediven, ale tím ji neupřednostňuji, jen ji v tuto chvíli lépe znám a jsem s ní spokojený. Vydrží dlouho a nemám s ní žádné problémy. Vždy pořizujete 2 punčochy naráz. V tom je velká výhoda. Když se jedna pere, můžete nasadit druhou. 

Jakmile budete znát velikost, můžete ji poprvé objednat u daného zdravotnického zařízení a na podruhé je možné tuto punčochu objednat on-line. Ale ta volba je na vás samozřejmě. 

Jo a upřednostňuji ten typ punčochy, kde není špička – je to mnohem příjemnější z mnoha důvodů. 


4) Je kompresní třída punčochy důležitá? 

Konzultujte u svého lékaře, která kompresní třída by to měla být? Když jsem narazil na skutečně dobrého lékaře, řekl mi, že kompresní třída 1-2 je málo. Že mi doporučuje pořídit si kompresní punčochu s kompresní třídou 3 (CCL 3 – compression class) a na celé stehno (měl jsem stehenní trombózu). Narazíte na lékaře, který vám nedoporučí nic a nebo na lékaře, který vám řekne, že stačí lýtková kompresní punčocha – což je naprostý nesmysl, když mám zdeformovanou žílu ve stehně (a to i přesto, že současná trombóza je v lýtku). 

Také mi bylo řečeno, ale to je skutečně mnoho let, kdy jsem měl trombózu a plicní embolii poprvé, že nejlepší je dávat si obvaz. Ale upřímně řečeno – není to vůbec jednoduché si ovázat nohy správně kompresním obvazem. Tak si dle mého názoru myslím, že kompresní punčocha třídy 3 je nejlepším řešením. 


5) Nespoléhejte se na sportovní kompresní punčochy

Pokud máte trombózu, důrazně doporučuji, nespoléhejte se na sportovní kompresní punčochy jen kvůli tomu, že hezky vypadají. To je spíše pro sportovce. Ty vám s vaším zdravotním problémem nepomohou. Kupte si kvalitní zdravotnický materiál, který zaručí skutečný kompresní tlak. 

Ta trombóza je z mého pohledu žilní onemocnění, které vám částečně zhoršilo stav vašich žil. Zřejmě již nebudou pracovat tak dobře, jako pracovaly doposud. Jinými slovy, už nebudete moci zatížit své nohy tak, jak jste byli zvyklí – na 100% zátěž (mluvím o extrémech). A to zejména ve chvíli léčení, zvláště těch trombóz, které se vracejí, bude kompresní punčocha dobrým nástrojem/pomocníkem, aby se stav vašich žil nezhoršoval. Nejvíce bude pomáhat při námaze nebo dlouhém klidu v autě nebo v letadle. Mne se vracely trombózy zejména ve chvíli, kdy jsem tu samou nohu přemáhal celý den a neměl jsem již nasazenou kompresní punčochu, protože jsem si myslel, že ji již nepotřebuji. To ale neznamená, že ji musíte nosit na vždy. Pokud víte, že jste již vyléčeni a nemáte vnitřní potřebu, a nebo nechcete punčochu nosit, tak ji nenoste. Jen si dejte pozor, a nenamáhejte nohu tak, jako jste mohli dovolit namahat nohu předtím. Obzvláště lidé, kteří jste, stejně jako já, výkonostní hráči. Ti, co se po 1 roce oklepou a myslí si, že už je vše na 100% dobrý. Vy, co máte pocit, že jste se uzdravili a že jste v naprostém pořádku. Buďte opatrní. Opět je to rozhodnutí na vás. 


Můj příběh v krátkosti

Po 1 ročním léčení trombózy jsem zjistil, že když jsem nosil kompresní punčochu každý den, už mi trochu oslabovala nohu. A já měl vždy oprávněný pocit, že když ji sundám, paradoxně tím posílím svaly na noze. Je mi přes 40 – jen pro vaši představu. Když jsem punčochu sundal, nejprve to byl nezvyk, ale nakonec si noha zvykla a jeji stav se zlepšil. Je důležité říci, že chodím pravidelně plavat (2x týdně) a jezdím na kole. Ale už vím, že nesmím nohu přetížit natolik, aby se mi zase trombóza opakovala. Mám specifický typ trombózy, ani lékaři mi nevěří. Mě se ale trombóza vždy vrací do stejného místa – do pravého lýtka. A to vždy po extrémní námaze. Tzn. že si myslím, že se mi trombóza vrátí ve chvíli, kdy extrémně přemůžu svůj lýtkový sval. Něco mi tam praskne nebo chytnu svalovou křeč a už vím, že mám zase trombózu. Vytvořím si takovou námahu, kterou si již nemohu dovolit. Možná to máte stejně. Pokud ano, dejte si na to pozor a extrémně náročné pohyby na lýtka se vyhněte a nebo tam včas dejte zpátečku. Už vím, že se tomu dá zabránit.   


6) Postup: Jak si jednoduše nasadit kompresní punčochu (10 bodů)

Není potřeba používat pomůcku od výrobce. Není potřeba mít žádné speciální rukavice. Za ty roky, co jsem kompresní punčochu používal, jsem si vytvořil svůj vlastní postup.

Je doporučováno používat bílý návlek na kompresní punčochu (je většinou z takové umělohmotné bílé látky). Já si ale přišel na svůj vlastní postup. Otočíte kompresní punčochu celou naruby. Spodní část punčochy si navlíknete na špičku nohy a pak si začnete celou kompresní punčochu nasouvat na celou nohu – tím se punčocha otočí lícem a až ji natáhnete perfektně celou co nejvýše, tak pak špičku roztáhnete až k prstům. Je to nejrychlejší a nejsnazší navlékání punčochy. 

Nebojte se, dle obrázků to vypadá složitě, ale je to velmi jednoduché. Poprvé složitější, podruhé jednodušší, po 10.té už ani nebudete přemýšlet. Je to lepší, než být závislý na nějakých pomůckách. 

Postup v obrazech (moje fotografie)


7) Další rady

  • Pozor na oheň! Na uhlíky. Ať vám nepropálí punčochu. 
  • Pozor na ostré nehty – ať si neuděláte oka v punčoše. Pozor na ostré cokoliv.
  • Nenasazujte ji ihned po koupeli, když je vaše kůže ještě mokrá – jde to špatně. Buď počkejte a nebo se důkladně osušte. 
  • Uvolněte si v botě, kde budete mít kompresní punčochu tkaničky – neutahujte tolik. Předejdete zbytečné bolesti. 
  • Nestyďte se za kompresní punčochu. Jde o vaše zdraví! Objednávám černou barvu – je lepší, než tělová barva/bílá. 
  • Když je léto, noste sukně, bermudy – nestyďte se. Ten problém stejně nezmizí, když jej zakryjete. 
  • Na noc se kompresní punčocha sundává! Nezapomínejte. 
  • U dražší punčochy značky Mediven doplatíte, ale za tu kvalitu/pohodlí to stojí.

Nezapomeňte se podívat také na článek – Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve >

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Zdraví:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát
Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments

[…] více, než se pro tento příspěvek sluší, tak vkládám podrobnější informace o tom – Jakou kompresní punčochu zvolit? – do nového […]

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x