2 monitory | Rozšířená pracovní plocha | Zastaralý přístup (firmy i my)

2 monitory

Většina uživatelů pracuje se svými počítači, respektive notebooky „na půl plynu“. Téma příspěvku se dotýká především té aktivnější části uživatelů, kteří prostřednictvím počítače vytváří nějakou hodnotu. Pokud mezi ně patříte a chcete svůj výkon zvýšit, mohou Vás následující řádky zajímat. 2 monitory zvýší Vaši produktivitu, ať už ji potřebujete kdekoliv.


2 monitory | Pro koho je rozšíření vhodné?

2 monitory respektive rozšíření pracovní plochy je vhodné především pro aktivnější uživatelé, kteří z něčeho vytváří něco. Ještě to trošku rozvinu. Již jsme vyjmuli skupinu lidí, kteří se na svých počítačích pouze dívají na film nebo čtou na internetu zprávy, apod. Ta skupina, které zde nabízím svoji myšlenku, je tedy složena z těch „aktivnějších uživatelů“, kteří většinou ke svému počítači připojí jedno externí zobrazovací zařízení nebo používají rovnou notebook (který již má interní displej). Tím to ale z pohledu vybavení hardware u 95% uživatelů skončilo. Což je dle mého názoru zásadní chyba z pohledu produktivity, efektivity, příjemného prostředí, struktury, pořádku, apod. 


Jak zvýšit výkonnost Vaší práce s počítačem? Jednodušše – zařaďte vyšší rychlost! Použijte 2 monitory!  

     Vraťme se k té jednoduché větě aktivnějších uživatelů –  „z něčeho vytváří něco“. Z toho jasně plyne, že je nutné, mít 2 zobrazovací zařízení, které nám s vytvářením hodnot efektivněji pomohou. Na jedné obrazovce máme to „z něčeho“ a na druhé zobrazujeme „vytváří něco“. Pokud obojí vměstnáme pouze do 1 monitoru, přepínáme mezi okny, ztrácíme přehled a výrazným způsobem snižujeme produktivitu naší práce. Když jedno okno otevřeme, druhé je buď zminimalizované nebo je pod aktuálně otevřeným oknem, což znamená, že ho již nevidíme. Někteří se snaží na půl obrazovky vložit jednu aplikaci a na zbytek místa tu druhou. To je ale přesto značně neefektivní. V aplikacích musíte poté často rolovat, vidíte pouze část toho, co je nutné vidět, špatně se orientujete a vše zabere svůj čas. Zkrátka jedeme „na půl plynu“. Využití pouze jednoho displeje je neefektivní, a to i ve chvílích, kdy se setkáváme se šikovnějšími uživateli, kteří například používají klávesové zkratky typu „ALT+TAB“, pomocí které je možné poslední 2 aktivní aplikace vzájemně přepínat.
 
     Nevýhody a kostrbatost užívání pouze jednoho zobrazovacího zařízení je běžné spatřit v mnoha profesích, ať už logistických, marketingových, ekonomických, finančních, informačních, statistických, a tak můžu pokračovat ještě hodně dlouho.
 
     Představte si, že máte 2 monitory a můžete pouhým pohledem mezi těmito okny něco na jednom místě číst a něco jinde tvořit? Nevyrušuje Vás žádné přepínání, nemusíte na to myslet. Sám jsem to zažil x-krát. Ve chvíli, kdy jsem použil 2 monitory, mohu Vám říct upřímně, nebylo již cesty zpět. Práce se 2 monitory získáte jiný rozměr. Možná někteří budou uvažovat i o dalších zobrazovacích zařízeních 🙂 


Příklad neefektivity – grafik

     Představte si, že jste grafik, který dostal od zadavatele reklamy jasné instrukce, kde je například na původním plakátu potřeba udělat 85 úprav. To je naprosto běžné zadání, které objednatel vyžaduje v praxi po grafikovi. Pro lepší představu – tyto korekce jsou zakreslené zadavatelem v elektronické formě obrázku, který zadavatel zaslal mailem (běžně se tyto úpravy zakreslují v nějakém grafickém editoru). Pokud máte 2 monitory, můžete si na jednom tyto požadavky zobrazit a v druhém můžete rovnou v grafickém software realizovat. Představa, že má zhotovitel pouze jeden monitor v grafickém studiu, kde probíhají podobné úpravy obrázků, reklamních materiálů, potisků a podobně, je pro mne nepochopitelné mrhání časem grafika. Ale už jsem se s tím setkal tolikrát a i v mnoha jiných profesích, že mě to nepřekvapuje. A to je také důvod, proč o tom píši. Stále se nám nabízí vylepšení, kterých by byla škoda nevyužít. 

Investice s rychlou návratností 

     V dnešní době je investice do jednoho monitoru minimální (vč. energie), a celá je umocněná produktivitou, kterou zaměstnavateli tato změna může přinést ve srovnání s tím, jak se zaměstnanci pracuje pouze s 1 monitorem. Troufám si tvrdit, že výkon 1 zaměstnance se může zvýšit až o 30%. Myslím, že si často firmy neuvědomují, že tato možnost vůbec existuje. Toto jednoduché zvýšení efektivity není všeobecně známo, pokud si to nepřinese někdo z vlastní zkušenosti a nepřenese tento návrh na svého zaměstnavatele či zaměstnavatel do své firmy. Obecně jsem se ale nesetkal s tím, že by toto vylepšení bylo někde propagováno, že by se něm někde psalo, že by to bylo někde řečeno. Což je velká škoda, minimálně pro prodejce PC 🙂

2 monitory a možnosti připojení

2 monitory
Foto: výstupy PC | možnosti připojení 2. monitoru (externí), Zdroj: windows.microsoft.com


     Připojení je v dnešní době velmi jednoduché, softwarově je k tomu zařízen každý operační systém vč. hardware (grafická karta, monitor). Je nutné, aby PC nebo notebook měl grafický výstup – HDMI/DVI/VGA/DisplayPort (viz obrázek níže). Dokonce je možnost v dnešní době pořídit externí monitor, který připojíte k PC prostřednictvím USB kabelu. Tento displej si můžete vzít do tašky – pro představu tento displej je něco jako větší tablet, který rozevřete na stole jako kalendář. Pokud chcete více zobrazovacích zařízení nejsnazší je rozšířit PC o další grafickou kartu nebo rovnou pořizovat grafickou kartu se 2 výstupy. Pro 4 monitory Vám budou stačit 2 grafické karty se 2 výstupy. Nebudu se tady zbytečně rozepisovat o technických parametrech těchto připojení – to je možné najít kdekoliv na internetu. Jen jsem Vás chtěl inspirovat, snad se mi to povedlo. Kvalitnější článek a diskuzi týkající se rozšíření pracovní plochy pro notebooky jsem našel zde. Jedná se o notebookblog.cz). 


Usnadnění práce a vyšší produktivita

     S 2. displejem budete mnohem produktivnější a ušetříte si spousty času a zbytečných nepříjemností. Již nebudete muset neustále přepínat mezi okny a sami uvidíte, jak jde práce krásně od ruky. Na 2 monitory si velmi rychle zvyknete a postupem času si uvědomíte, co vše Vám to přináší. Odpadne Vám hodně technických a grafických křečí, které předtím Vaši práci doprovázelo. Takže pokud Vás to zaujme, šup šup, usnadněte si práci. 

Zaostalé přístupy firem

     Myslím si, že pokud větší firmy (ale i střední a malé), kde 2 monitory jednoznačně zvýšil efektivitu práce svých zaměstnanců, nenabízí tuto možnost rozšíření pracovní plochy počítače jako standard kancelářského vybavení, považuji to za výrazný nedostatek a velký prostor ke zlepšení. Spíše by to měly, ve svůj prospěch, aktivně nabízet. Samozřejmě chápu, že je nutné šetřit, aby firma prosperovala, ale zakoupením tohoto hardware, který si odepíšete, navíc je to jednorázová investice, zcela jistě Vám to přinese více, než vezme, což se často o jiných úsporných investic říci nedá. Setkal jsem se s tím, a to jsem pracoval ve větších firmách, kde šly tyto společnosti spíše hlavou proti efektivnosti svých zaměstnanců, a navíc se utrácelo na nesmyslných ztrátových projektech. 

2 monitory aneb není cesty zpět 🙂

     Jakmile vyzkoušíte efektivnější práci s použitím 2. externího monitoru, pak již není cesty zpět! Užívejte svých rozšířených obzorů!
Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Zlepšováky:
Ořezávátko | Výběr mezi elektrikou a mechanikou | Domácnost | Šoptip
Jak louskat vlašské ořechy? | Snadno a rychle | Nejlepší dostupné řešení
Jak obalovat řízky? | Snadno a rychle bez nepořádku | Pomocník do kuchyně
Organizace kabeláže | Jak uspořádat kabely? | Jednoduše | Prakticky | ZADARMO
Lapač pavouků a ostatního hmyzu | STOP nepříjemným pocitům

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x