Usazeniny na zubech | Žluknutí (zčernání) | Tipy jak tomu předcházet

Zubní hygiena

Trápí Vás usazeniny na zubech nebo žluknutí, zčernání? Nevíte, co s tím dělat a jak tomu předcházet? Zažil jsem to samé, co Vy. Zuby jsem si čistil pravidelně a důkladně. Přesto se mi usazeniny na zubech vytvářely. Nakonec jsem se dobral výsledku. Nemusíte mít stejnou příčinu jako já, ale mám pro Vás i další tipy. 


Usazeniny na zubech | Žluknutí (zčernání)

     Během posledních 2 let, kdy jsem si pečlivě čistil zuby 2x denně, se mi postupně začala vytvářet nahnědlá až načernalá vrstva usazenin na zubech. Snažil jsem se čistit si zuby důkladněji – přesně dle pokynů dentistů. I přesto došlo ke zhoršení, na základě kterého jsem si dokonce koupil ústní vodu, a 2x denně jsem ji používal po čištění zubů. Nic mi nepomáhalo a obarvení se rychle zhoršovalo. Když jsem byl na kontrole u zubaře, nebyl mi schopen říci, proč se mi usazeniny na zubech vytváří. Byl přesvědčen, že si zuby buď nečistím vůbec a nebo špatně. Spíše mi nevěřil, když jsem jej ubezpečoval, že si je čistím pravidelně a řádně. Je těžké přesvědčit někoho, kdo si už udělal svůj názor. Lékař by měl věřit svému pacientovi a více mu naslouchat – ale to jsem trošku odbočil.
 

     Samozřejmě mi doporučoval svoji dentistku. Po půl roce jsem se donutil za jinou dentistkou (známou) zajít, a teprve poté jsem se dozvěděl, čím tato usazenina pravděpodobně vzniká a čím jí také předejít. 


Možná příčina vzniku usazeniny na zubech – ústní vody s obsahem chlorhexidinu

Ústní voda s obsahem látky chlorhexidin | Usazeniny na zubech
Foto: Ústní voda s obsahem látky chlorhexidin

     Zeptal jsem se mé známé dentistky, čím by mohly být mé usazeniny na zubech vytvářeny, přestože si pravidelně své zuby čistím a používám 2x denně ústní vodu. Jednou z prvních otázek byla, zda používám ústní vodu, které obsahuje látku chlorhexidin (viz foto mé ústní vody výše). Tato ústní voda může být jednou z příčin tvorby usazenin na zubech, zejména při dlouhodobějším používání. Vzhledem k tomu, že jsem trpěl na afty a občasné záněty dásní, používal jsem jako prevenci jednu z ústních vod, která tuto látku obsahovala a byla mi často obvodními lékaři navrhována. Okamžitě jsem ji po doporučení dentistky vysadil. 


Chlorhexidin (CHX) a jeho vedlejší účinky zabarvení | Studie potvrzující slova dentistky

     Chlorhexidin (CHX) je nejefektivnější antiseptická ústní voda současnosti (zamezující nákaze mikroby). Její nevýhodou je vedlejší efekt zabarvení zubů a nepříjemné chuti. Nový produkt 0,12% chlorhexidin s ADS na trhu sliboval omezení těchto nežádoucích účinků bez narušení antiseptických vlastností chlorhexidinu. Sice došlo k omezení efektu zabarvení zubů, byla tím ale narušena efektivita antiseptické vlastnost CHX. Toto jasně prokazuje fakt, že doporučení dentistky bylo na místě. Samozřejmě, že po více než 1 roku vysazení CHX jsem sám poznal na svých zubech, že je lepší jej používat jen krátkodobě a nebo vůbec. Je to velmi častý jev, kdy nám lék s něčím může výrazně pomoci, ale má také vedlejší efekt, který může přinést jiný problém. Je běžné, že o těchto vedlejších efektech nejsme vůbec informování. Naštěstí v tomto případě se jedná pouze o zabarvení zubů. Při psaní tohoto odstavce jsem použil studii „Zhodnocení antibakteriálního efektu Chlorhexidinu ústní vody se systémem proti zabarvování a bez něho….P. Autoři studie: Wen Li, Ren Emily Wang, Martin Finger, Niklaus P. Lang. Zdroj studie www.jps.cz. 

Usazeniny na zubech samy nezmizí | Je nutná návštěva dentisty/dentistky 

     Důležité je říci, že mi dentistka zuby musela řádně očistit a zbavit těchto usazenin, jinak bych se jich nezbavil, ani 100-letým čištěním. Od té doby mám zuby čisté jako papír. Samozřejmě, že se zuby přestaly zabarvovat jakmile jsem chlorhexidin vysadil v podobě ústní vody. Pokud máte ten samý problém – mohu vřele doporučit. 

Voda a dobrý zvyk

Usazeniny na zubech | Ústní hygiena
Ilustrativní foto: Sklenice vody (glass of water) | Usazeniny na zubech

     Usazeniny mohou vznikat také jinými způsoby, než užíváním látky Chlorhexidinu. Může to být také nevhodným čištěním zubů (špatná technika čištění kartáčkem), někdy je to vrozené (může pomoci dentista) nebo nadměrnou spotřebou nápojů typu kafe či čaje, tj. po požití čehokoliv, co má výraznější barvivo, třeba také dalším extrémem – kouřením. Víte, že pokud se po požití kávy/čaje napijete vody, zbavíte se tím až 90% veškerého barviva, které se Vám na zubech usadilo? Pitím vody si můžete od těchto usazenin výrazným způsobem pomoci, je ale nutné vytvořit si z toho zvyk. A nejen, že Vás to zbaví barviva, ale také upravuje vhodným způsobem pH ve Vašich ústech. 


Kohoutková voda a její účinky    

     Nechápal jsem, proč moje žena má bílé zuby, i přesto, že si čistím svůj chrup stejně pravidelně a navíc intenzivněji. To píši o ústní hygieně, kdy nepoužívám žádnou ústní vodu. Po poradě s dentistkou jsem zjistil, že má moje žena dobrý zvyk – tj. po každém kafi a čaji pije ze zvyku vodu, nebo po čemkoliv jiném, co má výraznější barvivo. Jedná se o kohoutkovou vodu ničím nedochucovanou. 


Alternativa v boji s afty

     Tím, že jsem vysadil ústní vodu s obsahem chlorhexidinu, ztratil jsem prostředek, který mi pomáhal v boji s afty. Vzhledem k tomu, že na ně velmi trpím už od mládí, požádal jsem svoji dentistku o radu. Opět mi pomohla a doporučila skvělou alternativu. Ústní vodu s chlorhexidinem jsem používal většinou ve chvíli, kdy se mi afty začaly v ústech objevovat. Alternativa, kterou jsem tuto vodu nahradil, předchází výskytu aftů – což znamená – že afty téměř celoročně nemám. To jsem nezažil roky. Pokud Vás tato alternativa zajímá, připravuji příspěvek, kde se o ní zmíním. Můžete mi i napsat, pošlu Vám bližší info…. 


Prevence před usazeninami

Ideální je prevence před usazeninami, zbarvením zubů. Nejdůležitější je čistit si zuby min. 2x denně po dobu min. 2-3 minuty. Jakmile vynecháte, má to velmi neblahé účinky. Ta pravidelnost je velmi důležitá. Skutečně mám vyzkoušené, že když vynechám třeba 2 dny v roce – okamžitě je to znát. Vytvoří se vám plak, kterého se pak už nezbavíte pomocí měkkého kartáčku. 

Dentální hygiena a správné návyky

Ideální je:

  1. Pravidelná dentální hygiena s čištěním pomocí zubního kartáčku 2x denně min. 2-3 minuty v kombinaci s
  2. mezizubními kartáčky a
  3. doplňkovou hygienou v podobě žvýkání zdravých žvýkaček. Ne vždy máte u sebe kartáček, ne vždy mezizubní kartáček a proto často využívám zdravé žvýkačky, které jsou bez chemie, bez plastu a nebo dokonce zcela přírodní. Více o zdravých žvýkačkách se můžete dozvědět zde – Zdravé žvýkačky pro každého

Doporučení na e-shop se zdravými žvýkačkami (garantuji)

Pokud zvažujete a nemůžete najít dobré žvýkačky a nebo si nejste jisti – zde doporučuji jejich nákup (online e-shop) >

Jsou zde pouze žvýkačky bez plastu, bez chemie, bez aspartamu. Jsou slazeny pouze Xylitolem (které chrání proti zubnímu kazu) nebo Stévií nebo v její kombinaci.

Dejte si pozor na internetu na ty prodejce, výrobce (e-shopy), kteří píší, že jsou žvýkačky slazené Xylitolem (E957), a přitom do žvýkačky přidají sladidla (sorbitol (E420), maltitol (E965), mannitol (E421)), který ve žvýkačce být vůbec nemusí.

A to nemluvím o různých barvivech, které jsou pro děti sice lákavé (barevné jazyky), ale velmi nezdravé a cituji termín zobrazující se na webu FÉR potravina (ferpotravina.cz) – nebezpečné. Např. oblíbená šmoulovská – brilantní modř FCF (E133) nebo červeň Allura AC (E123). A nemluvím o dalších chemiích jako jsou oxid titaničitý, antioxidanty BHA a BHT, a další. 

Na to, abyste si byli jisti, že kupujete správné potraviny a nebo žvýkačky využijte FÉR potravina – je to super. Zdá se mi, že je to nestranné a objektivní. Můžete se dívat na vašem PC doma, ale také nainstalovat na Android i Iphone. Za to, že zde o nich píši mi nikdo nic nedává. 

Jak na povlak na usazeniny

Pokud již máte usazeniny na zubech, zbavíte se jej pouze za pomocí dentisty. I když budete zuby drhnout kartáčkem 1 hodinnu denně, stejně vám to nepomůže. Na to už je potřeba technika a odborník. A proto se snažte těmto zásahům předcházet, neboť prevence je vždy více než polovina úspěchu. Třeba nebudete potřebovat navštěvovat dentisty vůbec, když si osvojíte výše uvedené správné návyky. 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Lidé:
Bulka pod kůží | Co to je lipom? | Je to nádor nebo jen neškodný útvar? Musím to řešit?
7 tipů: Jakou kompresní punčochu zvolit? | Pomůže vám? | Předpis | Trombóza - 2. díl
Víkendový pobyt pro načerpání energie v krásné přírodě na Třeboňsku s léčitelem Zbyňkem Mikešem
Jsou žvýkačky toxické? Bez obalu a bez pohádek
Nejčastější problém u morčat proč přestane žrát

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Samuel

Děkujeme za hodnocení.

1
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x